Wentylacja i chłodzenie w obiektach przemysłowo-magazynowych

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Obiekty przeznaczone do magazynowania żywności muszą być wyposażone w strefy składające się na tzw. zimny ciąg logistyczny, zapewniając odpowiedni transport, przeładunek, konfekcjonowanie i składowanie w adekwatnym reżimie technologicznym – wyjaśnia Norbert Sumisławski, Managing Director Project Management w Panattoni w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne to dziś nowoczesne i wydajne urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania. Które Panattoni, jako deweloper, preferuje do wielkopowierzchniowych magazynów logistycznych?

Rodzaje i typy rozwiązań wentylacyjnych są uzależnione od działalności oraz branży obsługiwanych klientów, a zastosowanie znajduje całe spektrum urządzeń. Od zwykłych małych jednostek biurowych po ogromne centrale z najbardziej wydajnymi filtrami, kiedy obiekt o bardzo dużej powierzchni wymaga dodatkowo odpowiedniego reżimu, np. farmaceutycznego. Rozwiązania cały czas się rozwijają, a wydajne i energooszczędne systemy potrzebne są wszędzie tam, gdzie mamy duże komponenty biurowe. Wymagania dotyczące wysokiej jakości powietrza o odpowiednich parametrach rosną, dlatego cały ten segment cały czas się rozwija.

Czy polskie magazyny logistyczne są już dobrze zwentylowane i schłodzone?

Obecnie zaawansowana wentylacja czy adekwatne chłodzenie stały się częścią stand...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy