Wynajem powierzchni magazynowych

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

– Obserwujemy zwiększającą się lukę rynkową – pomimo trochę mniejszego popytu podaż nowej powierzchni magazynowej znacznie zmalała i jest nieproporcjonalna. Ale widzimy duży popyt najemców szukających atrakcyjnych obiektów, dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu skali realizacji projektów spekulacyjnych – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem Agnieszka Góźdź, członek zarządu & Chief Development Officer w MLP Group.

Czy polski rynek deweloperski budownictwa logistycznego jest już w pełni konkurencyjny?
Polska jest już w grupie pięciu największych rynków magazynowych w Europie, których zasoby przekraczają 30 mln m2. Wciąż jednak daleko nam do nasycenia powierzchnią magazynową, jaka jest np. w Niemczech czy w Czechach. W perspektywie kolejnych 5–10 lat istnieje potencjał na realizację następnych kilkunastu milionów metrów kwadratowych w naszym kraju. Ostatnie lata w sektorze magazynowym to dynamiczny rozwój – zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na terenie Polski wzrosły od roku 2020 o ok. 60%, a deweloperzy, posiłkując się tanim kosztem pozyskania finansowania, rozpoczynali rekordową liczbę budów, również w formie spekulacyjnej.

Agnieszka Góźdź, członek zarządu & Chief Development Officer w MLP Group

Od kilku kwartałów rynek jednak się zmienia, bo zacieśnienie monetarne w Europie przełożyło się na ograniczenie dostępności taniego finansowania, a dekompresja stóp kapitalizacji w regionie zaczęła ciążyć wycenom nieruchomości, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla mocniej zadłużonych deweloperów. MLP Group wyróżnia się jednak na tle branży – nasz bilans jest bardzo be...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy