Włącz światła!

Wózki widłowe w zakładzie pracy: ze światłami czy bez – wymagania prawne

Logistyka wewnątrzzakładowa

Do najczęściej zadawanych na szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pytań przez pracodawców należy pytanie, czy użytkowane w transporcie wewnątrzzakładowym jezdniowe wózki podnośnikowe powinny być wyposażone w światła, czy też mogą się obyć bez nich?

Pytanie dotyczy stosowania dodatkowego wyposażenia „widlaków” w:
­■ światła przednie,
­■ światła cofania,
■ światła hamowania,
■ żółte światła ostrzegawcze,
■ kierunkowskazy.
Sprawa wydaje się z natury dość prosta, tymczasem jednak przysparza wielu pracodawcom kłopotów – w szczególności, jeśli dysponują już parkiem transportowym wyposażonym w nieodpowiednie do warunków lokalnych wózki widłowe. Sprawę komplikują niezbyt oczywiste przepisy i normy dotyczące poruszanego problemu. Ponadto, co wykażemy na przykładzie, nieznajomość zawieranych umów na zakup lub użytkowanie wózków widłowych może przysporzyć pracodawcom wiele trudu i zmarnować cenny czas. 

 

Stan prawny

Obowiązujące w Polsce przepisy i normy techniczne – zmieniające się w różnych okresach – pozwalają na wyodrębnienie przynajmniej dwóch okresów, w których można znaleźć dwa różne podejścia prawne do omawianego problemu. 

 

 

Okres do 1994 roku 


Okres ten charakteryzował się sztywnymi i szczegółowymi przepisami oraz obowiązkiem stosowania Polskich Norm, które wynikały z ustawy o normalizacji z 1961 r. (ustawa obowiązywała do końca 1993 roku). Stanowiła ona w art. 7.1, że:
Polskie Normy są powszechnie obowiązujące.
Normy branżowe obowiązują w zakresie określonej branży (dziedziny gospodarki) niezależnie od organizacyjnego podporządkowania zakładów pracy.
Normy zakładowe obowiązują w jednym lub kilku zakładach pracy.
Ogólne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny prac, tj. rozporządzenie ministrów z 6 listopada 1946 r. o ogólnych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, nie określały wymagań związanych z transportem wewnątrzzakładowym realizowanych przy pomocy wózków jezdniowych (przepisy te zostały uchylone w 1997 roku). 
Natomiast obowiązywał przepis szczegółowy, który określał wymagania związane z obsługą wózków jezdniowych. Było to rozporządzenie Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 2 listopada 1978 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy