Zasady planowania i praktyczne zastosowanie systemów typu shuttle w projektach automatyzacji magazynowej

DODATEK SPECJALNY: SKŁADOWANIE W MAGAZYNIE

Systemy typu shuttle pojawiają się w praktyce projektów automatyzacji magazynowej już od wielu lat. Nadal budzą jednak obawy inwestorów przed podjęciem decyzji o ich zakupie. Głównie w wyniku braku niezależnej i rzetelnej informacji od ich dostawców, w jaki sposób te urządzenia wykorzystać w sposób efektywny finansowo.

Fascynuje nas ich zwarta zabudowa, co prowadzi często do mylnego wniosku, że można zabudować nimi całą dostępną powierzchnię hali naszego magazynu. Widzimy ich bardzo dynamiczne ruchy związane z transportem nośników we wszystkich kierunkach i nie zawsze rozumiemy, które algorytmy powodują ruchy potrzebne do przeprowadzenia kompletacji w określonej sekwencji, a które ruchy służą jedynie optymalizacji położenia towaru. Po uruchomieniu najczęściej jesteśmy zawiedzeni rezultatem, gdyż nie wiemy dokładnie, jaką grupą rotacji naszych indeksów zatowarować to urządzenie. Te i wiele innych spostrzeżeń z praktyki projektowej skłoniło mnie do podjęcia kolejnej próby wyjaśnienia, w jakich warunkach biznesowych (zakres i wymiary indeksów, sposób opakowania, struktura zlecenia, warunki zabudowy i wiele innych) inwestycja w urządzenie typu shuttle ma sens.

Aby usystematyzować nieco wiedzę na temat tych fascynujących urządzeń, opiszę i wyjaśnię kilka podstawowych parametrów i funkcji towarzyszących projektom w fazie koncepcyjnej i potem wdrożeniowej dla shuttle.

Ze względu na sposób zastosowania systemy shuttle dzielimy na:

  • Układy magazynowe służące do składowania odpowiedniej ilości towaru w wydzielonych sekcjach regałowych i poziomach znajdujących się w nich połączonych w osie. 
  • Systemy kompletacyjne, gdzie w połączeniu z ukła...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy