Autoryzowany użytkownik regału. Zabezpieczenia dostępu w regałach automatycznych

SYSTEMY SKŁADOWANIA

Magazyn jest miejscem, w którym nierzadko przechowywane są towary znaczącej wartości. Według danych policyjnych, średniorocznie w magazynach dochodzi do ok. 70 tys. zdarzeń związanych z kradzieżą lub włamaniem. To, że w ostatnich latach dość znacząco spadła ich liczba (jeszcze dekadę temu było to ok. 100 tys. zdarzeń), tłumaczy się zazwyczaj większą świadomością użytkowników magazynów. Po prostu bardziej dbają o bezpieczeństwo. W sukurs idą im też sami producenci systemów i urządzeń magazynowych.

Funkcjonalność systemów kontroli dostępu sprawiła, że obecnie instalowane są niemal wszędzie. Dzięki tym rozwiązaniom, które zapewniają rejestrację zdarzeń w danym miejscu, z łatwością można ustalić odpowiedzialnych za konkretne zdarzenia, pozyskiwać dane o osobach przebywających w danym obiekcie. Administrator kontrolowanego obiektu może na bieżąco konfigurować system, zmieniając zakres upoważnionych do dostępu do określonych stref. W przypadku magazynów ta kontrola dostępu objąć może cały obiekt, konkretne sektory, ale też poszczególne urządzenia magazynowe.  

Osobisty identyfikator        

Regały automatyczne potrafią wyręczyć człowieka, co nie oznacza, że nie trzeba ich odpowiednio zabezpieczyć. Marcin Kozłowski, prezes zarządu Baumalog, podkreśla, że należy rozróżnić dwa poziomy zabezpieczenia automatycznych systemów magazynowych przed dostępem do nich osób niepowołanych. Pierwszy, dotyczący bezpośredniej, fizycznej styczności ze składowanymi towarami, może zostać ograniczony poprzez zabudowę instalacji i zamontowanie zewnętrznych/wewnętrznych drzwi automatycznych, otwieranych tylko przez autoryzowanego użytkownika, który ma dostęp do pulpitu sterowniczego. Drugi poziom to dostęp do układu sterowania/oprogramowania maszyny poprzez pulpit operatora. Najprostsze spośród kilku rozwiązań to zainstalowanie konsoli ze stacyjką, do któr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy