BIM – nowy standard dokumentacji projektowej

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

BIM (Building Information Modelling) zrewolucjonizował rynek budowlany, dzięki niemu przepływ informacji jest większy, a planowanie odbywa się z dużo większą precyzją. Zmiany te są trendami, które kształtują dzisiejszy przemysł budowlany oraz pochodne, czyli np. rynek nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami i ochronę środowiska. Pytanie na dzisiaj nie brzmi, czy inwestować w BIM, tylko kiedy i jak.  

Koncepcja BIM-u pojawiła się jeszcze przed stworzeniem aplikacji umożliwiających spełnienie stawianych założeń, pierwsze aplikacje częściowo umożliwiające tworzenie modeli cyfrowych budynków powstały w latach 90. Wówczas rynek budowlany nie był jeszcze gotowy na taką transformację, chociażby z uwagi na to, że właśnie wtedy popularyzowane były rozwiązania CAD i jeszcze nie wszyscy uczestnicy procesu budowlanego je mieli. Od tamtego czasu BIM ewoluował zarówno dzięki ogromnemu rozwojowi aplikacji wspierających projektowanie w BIM-ie, jak również zmianom trendów na rynku. 
Tak jak telefony komórkowe, internet i programy typu CAD/CAE zrewolucjonizowały rynek budowlany, tak robi to BIM. Ewolucja budownictwa w tym zakresie jest nieunikniona. Potwierdzeniem tej tezy jest chociażby narzucanie przez rządy, np. Wielkiej Brytanii, konieczności tworzenia dokumentacji projektowej w standardzie BIM. Termin wprowadzenia nowych zasad został przewidziany na rok 2016, a to nie pozostawia złudzeń, że procesy transformacji rynku budowlanego już się rozpoczęły i pełna...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy