Certyfikat dla magazynu

ENERGIA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Jak ocenić oddziaływanie inwestycji logistycznej na otoczenie? Czy można kompleksowo podejść do kwestii zrównoważonego budownictwa i porównywać ze sobą różne obiekty magazynowe? Jednym ze sposobów są oceny budynków dokonywane przez niezależną organizację zgodnie z wytyczonymi kryteriami, a najpopularniejszym z nich – certyfikacja BREEAM.

BREEAM to czołowy system klasyfikacji środowiskowej budynków, używany do oceny wpływu budynku na otoczenie. To jedna z najpopularniejszych metod oceny budynków, od czasu powołania do życia w 1990 r. oceniono tą metodą już ponad ćwierć miliona budynków. Coraz częściej także i obiekty logistyczne mogą się pochwalić certyfikatem BREEAM. BREEAM oznacza standard „najlepszych praktyk” w zakresie nowoczesnego projektowania budynków i ich oddziaływania na środowisko, zarówno na etapie konstrukcji, jak i późniejszej eksploatacji. To jeden z najpopularniejszych mierników pozwalających ocenić wpływ konkretnego budynku na środowisko naturalne, jakość pracy zarówno planistów, jak i konstruktorów. To także jeden ze sposobów na realizację wieloaspektowych pomiarów wpływu na środowisko według różnych kryteriów i w różnych kategoriach, od energii po ekologię. Certyfikacja BREEAM obejmuje wiele aspektów dotyczących budynków: zużycie wody i energii, wpływ na środowisko pracy (zdrowie i samopoczucie pracowników), emisję zanieczyszczeń, transport, materiały, odpady, ekologię i procesy z zakresu zarządzania. Czy warto mieć dziś certyfikat BREEAM? Coraz częściej to jeden ze sposobów na pokazanie zaangażowania w sprawy ekologiczne, pozwalający inwestorom, projektantom i budującym na pokazanie, że zależy im na środowisku.
BREEAM wykorzystuje prosty i bezpośredni system punktacji, co pozwala na ocenę w sposób transparentny, elastyczny, łatwy do zrozumienia, pozwala także tworzyć ewidencję do celów naukowych czy badawczych. BREEAM ma pozytywne oddziaływanie na design, kons...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy