Chłodna kalkulacja

Raport

Tutaj nie ma miejsca na „chałupniczą” robotę — usłyszeliśmy w jednym z przedsiębiorstw, które niedawno stało się właścicielem sporej wielkości magazynu chłodniczego. To fakt — skomplikowane przedsięwzięcie, jakim jest budowa oraz wyposażenie takiego obiektu, należy zlecić fachowcom. 

 

Specjalizacja w tej dziedzinie ma olbrzymie znaczenie. Chłodnie są obiektami bardzo specyficznymi, buduje się ich zresztą niewiele. Zdaniem specjalistów, w realizacji inwestycji tego typu liczy się nie tylko doskonała znajomość zasad sztuki budowlanej, ale również bogate doświadczenie. Magazyny chłodnicze wymagają specjalnych warunków eksploatacji. Poszczególne obiekty wyposażone być muszą w niezbędne systemy zabezpieczające, a czujniki elektroniczne natychmiast sygnalizują wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu. Gigantyczne komory magazynowe wyposażane są też w instalacje nazywane potocznie „człowiek w chłodni”, zapewniające bezpieczeństwo obsłudze takich magazynów. 

Wiedzieć, czego potrzeba


O tym, jak będzie wyglądała dana chłodnia, decyduje przede wszystkim jej przeznaczenie. Inaczej skonstruowane są chłodnie działające na przykład w zakładach produkcyjnych, a inaczej tzw. chłodnie składowe. Cechą wspólną jest to, iż w jednym i w drugim przypadku najczęściej mamy do czynienia z obiektami „szytymi na miarę”, uwzględniającymi specyficzne potrzeby konkretnego użytkownika. Znaczenie ma zarówno czas składowania, jak i na przykład rodzaj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy