Czy big boxy mają konkurencję? Nowe formaty obiektów magazynowych

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Pomimo zakłóceń zewnętrznych rynek magazynów przemysłowo-logistycznych w Polsce znajduje się na ścieżce rozwoju. Zarówno pod względem zwiększania powierzchni, jak i ewolucji oferty i funkcjonalności.

Zarazem nie brakuje pytań o warunki ich rozwoju. Jakie są główne czynniki rosnącego popytu na magazyny i jak długo utrzyma się ta tendencja? Kto wymusza zmiany oferty magazynowej? Czy polski rynek magazynów podąża za światowymi rozwiązaniami technologicznymi, czy pozostaje w ogonie?
Odpowiedzi na te i inne pytania wydają się optymistyczne, pomimo wielu ubocznych skutków pandemii COVID-19. Taki jest ogólny wniosek z dyskusji zatytułowanej: „Nowe formaty obiektów magazynowych – z jakiej przestrzeni będziesz korzystał i czy Twoje oczekiwania są do zrealizowania?” XIII Kongresu Modern Warehouse.

Kto kreuje popyt?

Łączna powierzchnia magazynów przemysłowo-logistycznych osiągnęła w końcu października br. 22,6 mln m², w budowie znajduje się ponad 3,6 mln m² magazynów, co jest najwyższym wynikiem w historii tego rynku (dane Colliers). Co także istotne, rozwija się on najszybciej spośród trzech segmentów inwestycji komercyjnych i po trzech kwartałach miał już 47% udziału w łącznych transakcjach, czyli znacznie więcej niż przed pandemią w 2019 r. (40,5% – dane CBRE).
– Można zakładać, że tendencja wzrostowa rynku magazynowego utrzyma się w dłuższym okresie, na co wskazuje wiele czynników fundamentalnych, począwszy od rosnącego dynamicznie e-handlu, problemów w łańcuchach dostaw, a kończąc na skutkach Pakietu mobilności – powie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy