Inflacja wpływa na spowolnienie na rynku magazynowym

E-COMMERCE

Rozwój e-commerce to jeden z głównych czynników wpływających na popyt na rynku magazynowania i na transformację technologiczną istniejących magazynów. Dziś to sprzedaż elektroniczna napędza rynek powierzchni magazynowej w Polsce – podkreśla dr Łukasz Marzantowicz, adiunkt w Katedrze Logistyki w Szkole Głównej Handlowej, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czy mijający rok był dobry dla polskiego rynku magazynowego?

REKLAMA

Rok 2022 pod względem atrakcyjności polskiego rynku magazynowego jest bardzo ciekawy. Z jednej strony bowiem sytuacja gospodarcza do momentu skoku inflacji była sprzyjająca każdej działalności gospodarczej – szczególne w zakresie utrzymywania kosztów na optymalnym poziomie i możliwości ekspansji swojego biznesu. W tym roku musieliśmy zderzyć się z nieoczekiwanym, niestety również niepożądanym, zwrotem, polegającym na znacznym, turbulentnym i szokującym wzrostem inflacji. Mówię o szokującym wzroście, bo znajdujemy odzwierciedlenie tego szoku również w pewnym spowolnieniu na rynku magazynowym. Trzeba przyjąć, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce jest wysokie. Pierwsze trzy kwartały 2022 r. to szacunkowo ponad 5 mln m² zapotrzebowanej powierzchni magazynowej, co oznacza 7-proc. wzrost rok do roku. I jeśli przyjmiemy relację stałego wzrostu dostarczanych np. przez deweloperów powierzchni magazynowych na poziomie 1 mln m² na kwartał, to należy uznać, że zapotrzebowanie wzrasta stabilnie, ale rynek magazynów też wykazuje dużą stabilność. 

 

 

Gdzie wobec tego jest ten wspomniany przez Pana szok?

Otóż według wszystkich analiz rynku magazynowego wskazuje się, że trzeci kwartał 2022 r. to spadek popytu netto, mam na myśli ekspansję, z prawie 4 mln do 1 mln m². 

Na pewno nie można tego chwilowego spadku ocenić w kategoriach dużego zagrożenia dla rynku magazynowego. Patrząc bowiem na dane makro, mamy ponad 27 mln m² powierzchni, ale też ponad 1 mln tzw. pustostanów, co z punktu widzenia zarządzania dostępnością tych powierzchni jest pewnego rodzaju zapasem buforowym. A przecież prawie 4 mln m² jest jeszcze w budowie. Zatem pomimo zbliżającej się stagnacji gospodarki akurat rynek powierzchni magazynowych powinien nie tylko zachowywać się stabilnie, ale raczej spodziewam się może mniejszego, ale raczej wzrostu. Co więcej, mamy pewnego rodzaju równowagę dość wysokiej podaży i wysokiego popytu – wstępne prognozy mówią o osiągnięciu ponad 30 mln m² w pierwszym kwartale 2023 r. Wyzwaniem jest raczej optymalizacja przestrzenna i dostęp do technologii i finansowania niż wykorzystanie przestrzeni magazynowej.

Jednak ciągle magazynową „białą plamą” jest wschodnia Polska. Czy jest szansa, że dorówna reszcie kraju? 

Trzeba zacząć od tego, że faktycznie rozwój rynku powierzchni magazynowej po wschodniej stronie Polski jest zde...

TA CZĘŚĆ SERWISU DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA PRENUMERATORÓW.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się

Przypisy