Inwestycja pod szczególnym nadzorem

SYSTEMY SKŁADOWANIA

Długoletnia obserwacja rynku pokazuje, że w zależności od wypadków i awarii, jakie spotykają właścicieli magazynów chemicznych, ich uwaga koncentruje się na coraz to innych kwestiach. Dodatkowo, jeśli organy kontroli skupiają się dla przykładu na ochronie środowiska i taka informacja dotrze drogą pantoflową do prowadzącego magazyn, to chcąc uniknąć problemów, wykazuje on zainteresowanie właśnie tym tematem. Bardzo rzadko koncentruje się na identyfikowaniu wszelkich wymagań narzuconych przez prawo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o magazynowaniu chemii, nie mając wystarczającej wiedzy na ten temat. Tym cyklem artykułów chcemy to zmienić.

Towary chemiczne są takie jak wszystkie inne – taką obiegową opinię można usłyszeć od osób, które podejmują się magazynowania produktów chemicznych w oparciu o analizę finansową. Nierzadko nawet specjaliści procesów magazynowych „zapominają” o właściwościach towarów. Tymczasem nie istnieje bezpieczne magazynowanie produktów, kiedy mogą one ze sobą reagować. Przykładem nierozważnego podejścia w tej kwestii jest umieszczenie w magazynie z wodną instalacją tryskaczową dużej ilości materiałów, które w przypadku kontaktu z wodą będą wytwarzać szkodliwe i trujące gazy. 
Drugim grzechem jest myślenie, że przechowywanie małych ilości materiałów nie stanowi problemu. Małe ilości nie będą niebezpieczne tylko wtedy, gdy ich właściwości nie będą stwarzały zagrożeń. Błędem jest też myślenie, że towary chemiczne są nierozerwalnie związane z ADR, stąd też używa się skrótu myślowego „magazyn ADR”. Oczywiście, produkty chemiczne można traktować jak...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy