Jak uniknąć wodnych pułapek

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Decyzje związane z projektowaniem terenów zielonych na tak specyficznych obszarach, jakimi są tereny wokół magazynów, powinny być starannie przemyślane. Podpowiadamy, jak najlepiej podejść do procesu projektowego i problemu utrzymania zieleni w okresie letnim, a także, dlaczego tak bardzo istotny jest praktyczny wymiar takiej inwestycji.

Zanim jednak powstaną bardziej lub mniej cieszące oczy i dotleniające płuca połacie roślinności wokół magazynów, niezbędny jest projekt, którego jakość warunkuje powodzenie tej inwestycji. Warto przyjrzeć się, jakie czynności są niezbędne podczas rozmów na temat projektu zielonych terenów wokół magazynu i jak bardzo czasochłonny może być ten proces.
– Jak w większości przypadków, podczas przystąpienia do procesu projektowego pierwszym etapem jest spotkanie i rozmowa z klientem – mówi Agata Ciesielska, senior architekt krajobrazu z ogrodniczej firmy Pleneria. – Poznajemy jego preferencje i oczekiwania względem danej przestrzeni, ustalamy terminy i przedział kosztów przedsięwzięcia. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z terenem. Składa się na nie przede wszystkim wizja lokalna oraz zebranie wszelkich informacji dotyczących projektowanego obszaru, m.in. warunki gruntowo-wodne, warunki glebowe, klimatyczne itp. Niezwykle istotnym punktem tego etapu jest wykonanie inwentaryzacji drzewostanu, jeśli takowy oczywiście istnieje. Jest to bardzo ważne, gdyż należy zawsze dążyć do zachowania jak największej liczby drzew rosnących na terenie inwestycji. Kolejnym etapem jest przystąpienie do prac projektowych sensu stricte, wykonanie koncepcji, omówienie jej z klientem i otrzymanie od niego akc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy