Dołącz do czytelników
Brak wyników

Magazynier w ciągłym ruchu

Baza wiedzy | 7 czerwca 2021 | NR 2
0 88

Terminale mobilne znajdują zastosowanie w wielu obszarach przedsiębiorstwa. Jednak najczęściej w nowocześnie zarządzanej firmie są nieodłącznym wyposażeniem magazyniera.

Terminale mobilne zapewniają zdalny dostęp do informacji oraz wymianę danych z systemem informatycznym. Są wykorzystywane do masowego zbierania informacji, zastępując notesy
i kartki papieru. Umożliwiają przy tym gromadzenie danych na temat produktów i transakcji w fabrykach oraz magazynach niezależnie od panujących tam warunków. To wytrzymałe urządzenia — komputery przenośne, które dodatkowo łączą w jednej obudowie funkcje skanera kodów kreskowych, terminala do zdalnego zarządzania danymi w terenie, a także telefonu i aparatu cyfrowego. Pozyskane dzięki nim dane trafiają do bazy danych z wykorzystaniem bezprzewodowej transmisji przez np. Bluetooth, Wi-Fi. Terminale są odporne na kurz, pył, działanie wody, jak również na upadki z wysokości ponad metra na betonową powierzchnię.
— Obecnie komputery mobilne zyskują nowe funkcjonalności i zastosowania. Część z tych urządzeń jest przeznaczona do użytku w trudnych warunkach: w zapylonych magazynach, chłodniach lub przy liniach produkcyjnych w fabrykach. Terminale tego typu, zaliczane do kategorii przemysłowej, posiadają wzmocnione obudowy i oferują zaawansowane funkcje rejestracji danych — wyjaśnia Andy McBain, senior product manager Mobile Computing and RFID Motorola Solutions. — Druga grupa komputerów mobilnych to urządzenia przeznaczone do użytku przez pracowników mobilnych: kurierów, kierowców lub handlowców. Nowoczesne komputery mobilne tej klasy posiadają mniejsze niż terminale przemysłowe rozmiary, działają w sieciach komórkowych oraz wyposażone są w technologię GPS. Komputery mobilne z czytnikami RFID pozwalają śledzić ruch paczek i towarów, co jest szczególnie przydatne w łańcuchu dostaw.

 

Terminale wózkowe pozwalają na większą percepcję — wynikającą z wielkości ekranu, a także na szybszą obsługę urządzenia — brak potrzeby ciągłego wyjmowania i chowania terminala do kabury. 

 

Początek formularza


Podstawowy podział terminali wyróżnia urządzenia ręczne i wózkowe. Terminale ręczne umożliwiają szybkie i wiarygodne zbieranie danych, przechowywanie ich w pamięci oraz przesyłanie. Umożliwiają także obróbkę zebranych danych, ich analizę oraz tworzenie raportów. Współpracują one z przenośnymi drukarkami etykiet i komputerami stacjonarnymi. Główne obszary zastosowań to kontrola przyjęć i wydań w magazynach, kontrola przesyłek kurierskich, zbieranie danych w procesach produkcyjnych, wspieranie pracy przedstawicieli handlowych, zbieranie zamówień w restauracjach, inwentaryzacje, kontrole środków trwałych. Terminale wózkowe zaprojektowane są z myślą o pracy w warunkach przemysłowych. Stosuje się je do kontroli przyjęć i wydań w magazynie, obsługi operacji magazynowych oraz obsługi procesów produkcyjnych. Dzięki integracji terminali z systemami zarządzania magazynem, bezpośrednio na ekranie monitora wyświetlane są przejrzyste informacje, dzięki którym operator wózka zawsze wie, gdzie i w jakiej kolejności umieścić dany towar. 

 

Datalogic Elf został wyposażony w 3,5-calowy ekran dotykowy, który tkwi w obudowie spełniającej normę IP64. Dzięki temu urządzenie może działać w trudnych warunkach atmosferycznych i przemysłowych, jak również jest odporny na upadek na beton z wysokości 1,5 metra. Komputer pozwala na skanowanie danych o produktach za pomocą lasera, czytnika 2D (imagera) lub technologii RFID. Zebrane dane przesyłane są między 

 

Koniec pomyłek


Korzyści z zastosowania terminali mobilnych jest wiele. Zastosowanie tych urządzeń pozwala na eliminację kosztownych i często przykrych dla klientów pomyłek związanych z papierowym obiegiem dokumentów (np. formularzy zamówień, faktur), skrócenie czasu operacji, optymalizację procesów śledzenia stanów magazynowych, lepsze zarządzanie pracą personelu oraz dokładne śledzenie tras przesyłek w trybie on-line.
— Stosowanie terminali niesie z sobą bardzo wiele korzyści, które dostrzegają zarówno pracownicy magazynowi, jak i zarządy spółek — przekonuje Łukasz Iwanczewski, wiceprezes BCS Polska. — System IT, funkcjonujący z pomocą terminali, przede wszystkim eliminuje wszelką „papierologię” z procesów magazynowych, co optymalizuje pracę operatorów i magazynierów. Zdigitalizowane procesy zapewniają praktycznie całkowite ograniczenie błędów, jak i znaczne oszczędności czasowe, co w konsekwencji przekłada się na oszczędności finansowe. Bardzo istotnym czynnikiem jest dostęp do danych rejestrowanych przez terminale w czasie rzeczywistym przez osoby decyzyjne, co pozwala na szybkie reakcje i korekty działań. Na ekranie terminali można otrzymywać zlecenia do realizacji, potwierdzać ich wykonanie oraz rejestrować rozbieżności. Terminale mogą wspierać obsługę wszystkich procesów w magazynach. Wymiana danych najczęściej odbywa się za pośrednictwem sieci radiowych Wi-Fi i dalej w sieci kablowej Ethernet. Terminale usprawniają pracę przez oszczędność czasu, eliminując konieczność jeżdżenia magazynierów po drukowane na kartkach zlecenia, a później ręcznego wprowadzania rozbieżności do systemu. 

 


— Wzrost wydajności sięga 20-30% — dodaje Jacek Borowski z firmy Mega Sonic Co LTD Sp. z o.o. — W rezultacie wydłuża się również żywotność wózków widłowych, a zmniejsza zużycie energii czy paliwa. Zdarza się, że oszczędności papieru w firmach o zaawansowanej logistyce dotyczą kilku czy kilkunastu ton miesięcznie. Dzięki zastosowaniu terminali inwentaryzacja przestaje spędzać sen z powiek i zyskuje nową definicję. Może być wykonywana częściowo, gdy pracownicy magazynu mają przerwy w bieżących obowiązkach. W ten sposób znaczącej poprawie ulega kontrola nad zapasami. 
Czasy zwrotu inwestycji w systemy automatycznej identyfikacji wahają się od 3 miesięcy do 2 lat.
— Inwestycje są rentowne jeżeli w magazynie pracuje minimum 5 osób. Efektywność i czas zwrotu inwestycji w znacznym stopniu zależą od kompetencji i zaangażowania integratora i dostawcy urządzeń — twierdzi Jacek Borowski. 

 

Tomasz Gliwka, 
Solutions Engineer, 
Epicor Software Poland.

Terminale mobilne to urządzenia końcowe, na których możliwe jest odczytywanie potrzebnych w danym momencie informacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednie oprogramowanie umożliwiające prognozowanie...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy