Dołącz do czytelników
Brak wyników

Magazynowy przegląd regionów

Baza wiedzy | 9 czerwca 2021 | NR 2
0 171

Czy Polska zachodnia ma dużo powierzchni magazynowych? Ile z nich jest niewynajętych? Jakie parki magazynowe znajdują się w tym regionie? Ile trzeba zapłacić za m²? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w pierwszej części cyklu pt. „Magazynowy przegląd regionów”. Podzieliliśmy nasz kraj na region wschodni, zachodni, północny, południowy oraz centralny i w poszczególnych wydaniach NM
będziemy prezentować ich potencjał magazynowy. Zaczynamy od Polski zachodniej.

Najsilniejszą pozycję ma na zachodzie Polski Poznań, Wrocław i Szczecin – reprezentanci województw: wielopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego. Znacznie skromniejsze powierzchnie magazynowe można też znaleźć w Gorzowie Wielkopolskim i Świebodzinie, a więc w województwie lubuskim. Najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem jest Wielkopolska, która ma najlepsze perspektywy rozwoju w najbliższych latach. Poznań leży na trasie autostrady A2 Berlin-Łódź, a docelowo Berlin-Warszawa, co będzie przełomowym momentem dla tego regionu. Co ciekawe, nowe inwestycje w Wielkopolsce coraz bardziej oddalają się od samego Poznania, gdzie swoje parki mają wszyscy duzi deweloperzy. O nowoczesną powierzchnię magazynową wzbogaciły się np. takie miejscowości, jak Buk.

 


Ważnym centrum magazynowym jest też Dolny Śląsk, który wprawdzie przed dwoma laty mocno się zachwiał, ale przed rokiem już odrobił straty i pnie się w górę. Także tutaj istotnym faktem jest niewielka odległość od granicy kraju i rozwinięta sieć drogowa – bliskość autostrad A4 i A8. Szczególnie ta druga, ukończona w 2011 r., otwiera pole do inwestycji w północno-wschodniej części Wrocławia, przy trasie wylotowej na Warszawę. Nie bez znaczenia jest również potencjał demograficzny i gospodarczy Wrocławia, który jest istotnym rynkiem zbytu. Wrocławskie magazyny klasy A to w sumie 614,8 tys. m² powierzchni.
Najmniejszym rynkiem jest Szczecin, który ma też stosunkowo mały wolumen powierzchni magazynowej. Zdaniem ekspertów jest to rynek na wczesnym etapie rozwoju. Portowa lokalizacja i bliskość niemieckiej granicy sprawiają jednak, że z czasem Szczecin powinien zyskać na znaczeniu.

 

 

co oferuje rynek?


W Polsce zachodniej powierzchnie magazynowe szacuje się na 1,6 mln m², z czego
940 tys. m² przypada na Poznań, 614 tys. m² na Wrocław, a niecałe 41 tys. m² na Szczecin. 85 tys. m² to powierzchnia wybudowana w tym rejonie tylko w ubiegłym roku. 45,5 tys. m²
powstało w Poznaniu, a 39,1 m² we Wrocławiu. Tylko w Szczecinie nie odnotowano żadnych inwestycji, a wskaźnik pustostanów jest tam rekordowy (nawet w skali kraju) i wynosi 52%. Tak wysoki wskaźnik wynika jednak bezpośrednio z niewielkiego wolumenu powierzchni w Szczecinie, w którym znajduje się tylko jeden park magazynowy – Prologis Park Szczecin, a kolejny jest planowany. Nawet kilka małych transakcji mogłoby więc znacząco obniżyć wskaźnik niewynajętych powierzchni. W Poznaniu powierzchnie niewynajęte stanowią zaledwie 6,3%. W porównaniu z sytuacją z końca 2010 i 2011 r. wskaźnik ten obniżył się o jedną trzecią. Jedynie Kraków, który jest znacznie mniejszym rynkiem magazynowym, zanotował niższy wynik, tj. 5%. Uwaga deweloperów skupia się obecnie przede wszystkim na zachodniej części Poznania, wzdłuż budowanej obwodnicy miasta. To tutaj będzie teraz powstawać większość nowych inwestycji w Wielkopolsce. 
We Wrocławiu niewynajęte powierzchni...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy