Mechaniczne zabezpieczenie mienia

Bezpieczeństwo

W każdym obiekcie znajdują się rzeczy, które wymagają zachowania poufności lub są na tyle cenne, że należy reglamentować do nich dostęp osób trzecich. Należą tutaj różnego rodzaju umowy handlowe, akta osobowe pracowników, sprawozdania finansowe, faktury VAT, weksle, akty notarialne czy choćby gotówka. Prezentujemy przegląd mechanicznych systemów zabezpieczenia mienia w kontekście wymogów prawa.

 

Nie ma różnicy między systemami zabezpieczenia dla podmiotów prywatnych i przedsiębiorców. Na rynku mamy ogromną gamę produktów, począwszy od sejfów, szaf na dokumenty, kaset metalowych i kas pancernych, a skończywszy na szafach metalowych oraz różnego rodzaju kłódkach i pancernych drzwiach. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego systemu zabezpieczenia należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wartościowym mieniem dysponujemy? Bardzo istotna — także ze względów prawnych — jest bowiem kwestia wyboru klasy bezpieczeństwa, czyli jego wytrzymałości. Przy przechowywaniu bardzo wartościowego mienia zalecane jest, aby jednocześnie stosować 2 rodzaje zamków o odmiennej zasadzie działania. Możemy więc zamontować zamek kluczowy i do tego zamek szyfrowany, co znacząco poprawi jakość ochrony. Warto również zapytać producenta, czy istnieje możliwość zamontowania w sejfie tzw. skarbczyka, czyli mniejszego — sejfu w sejfie — który może służyć do dodatkowej ochrony najbardziej wartościowego mienia. 
Druga kwestia to zakres ochrony. Na rynku znajdziemy systemy jedynie przeciwwłamaniowe oraz takie, które dodatkowo zapewniają ochronę przeciwpożarową (testowan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy