Miejsce na wagę złota. Wózki systemowe

TEMAT NUMERU

Odpowiednie wykorzystanie kubatury magazynu, szczególnie w strategicznie ulokowanych obiektach, na relatywnie drogiej powierzchni czy w przypadku chłodni, ma fundamentalne znaczenie. Wózki systemowe mogą w tym wydatnie pomóc. Dla wielu właśnie takie maszyny stanowią swoisty wstęp do rzeczywistej automatyzacji magazynu.

Od kilku lat zainteresowanie wózkami tego rodzaju wyraźnie się zwiększa, a wśród decydujących walorów wymienia się zazwyczaj: szybkość unoszenia się kabiny operatora wraz z ładunkiem, a także wykorzystanie systemów redukujących wibracje masztu i kompensujących nierówności podłoża. Wózki systemowe stosowane są przede wszystkim tam, gdzie grunty są wyjątkowo drogie, i tam, gdzie konieczne jest zapewnienie szczególnych warunków przechowywania produktów, np. w chłodniach.
Idealna jest sytuacja, gdy wózki systemowe planowane są wtedy, gdy magazyny buduje się „od zera”. Wtedy bowiem można optymalnie zaprojektować układ regałowy i schemat przepływu towarów. W istniejących obiektach bywa z tym trudniej. Po to, aby zaadaptować w nich wózki systemowe, należy sprawdzić m.in. możliwość wyznaczenia obszaru na tzw. korytarz transferowy, jak również przeanalizować możliwość zastosowania prowadzenia szyną czy ścieżką magnetyczną. Bardzo ważne są też np. typ i stan istniejącej posadzki. Bywa, że trzeba ją gruntownie zmodernizować. Wózki VNA uzyskują bowiem optymalną wydajność, gdy posadzkę wykonano w tzw. ultrapłaskim standardzie. Wynika to ze specyfiki wózków, które poruszają się kilka centymetrów od instalacji regałowej z prędkością ok. 10 km/h i operują ładunkiem na wysokościach kilkunastu metrów. Wszelkie niedoskonałości posadzki mogą zagrażać bezpieczeństwu operacj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy