Dział: TEMAT NUMERU

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

E-commerce na zielonym szlaku

Zachowanie równowagi między ekonomią a ekologią to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed każdą firmą. Postępująca degradacja środowiska i rosnąca świadomość społeczeństwa wymuszają na biznesie udoskonalenie strategii rozwojowych i podjęcie realnych działań. Wiedzą o tym przedsiębiorcy skupieni wokół e-commerce, którzy już od dłuższego czasu stawiają na nowoczesne i zrównoważone rozwiązania – zarówno w kwestii pakowania, jak i procesów logistycznych. Wywiad z Jarosławem Kamińskim, prezesem i dyrektorem zarządzającym Rajapack sp. z o.o.

Czytaj więcej

Raben w Polsce korzysta już w 100% z zeroemisyjnej energii, pochodzącej ze specjalnych farm fotowoltaicznych

– Stawiamy na nowoczesne technologie, które są energooszczędne, i stale usprawniamy nasze procesy, aby zwiększyć ich efektywność operacyjną – podkreśla Janusz Anioł, dyrektor generalny Raben Logistics Polska, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Polska najsłabiej przygotowana do transformacji energetycznej w Europie

Poziom gotowości Polski do transformacji energetycznej jest jednym z najniższych w Europie – wynika z raportu firmy Eaton. Wciąż pozostaje sporo do zrobienia w kwestii odnawialnych źródeł energii, w obszarze technologii elastyczności sieci oraz wsparcia społeczno-politycznego. Udział OZE w rocznej produkcji energii jest u nas najniższy ze wszystkich 13 przebadanych państw, a polityczne i społeczne ambicje osiągnięcia zerowych emisji są niewielkie. Barierą jest m.in. uzyskanie dostępu do sieci energetycznej. Jednak pod względem dostępności rynku energetycznego wypadamy lepiej niż Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

Czytaj więcej

Zielone strategie w magazynach

Energooszczędne, certyfikowane budynki to wymóg klientów, ale i banków, które zaczynają uzależniać finansowanie od wdrożonych rozwiązań przyjaznych środowisku – mówi Wojciech Kosiór, szef Działu Development, MDC².

Czytaj więcej

Automatyka a zrównoważony rozwój

Sustainability – to ostatnio bardzo modne, mądrze brzmiące słowo, używane przez wielu uczestników życia zarówno politycznego, jak i gospodarczego, głównie w kontekście troski o środowisko naturalne. Firmy chwalą się byciem Sustainable Company czy tworzeniem Sustainable Supply Chains. Świetnie! Tylko co to właściwie znaczy?

Czytaj więcej

Chcesz zmniejszyć rachunki za energię? Zainwestuj w fotowoltaikę na halach magazynowych

W dobie rosnących cen energii polskie przedsiębiorstwa, także te z branży magazynowej, poszukują alternatywnych sposobów na zaopatrzenie się w energię. Dlaczego dobrym rozwiązaniem jest fotowoltaika? O tym Artur Olejniczak z Wyższej Szkoły Logistyki rozmawia z Wojciechem Skwarcewiczem, Commercial Sales Manager w firmie SolarEdge Polska.

Czytaj więcej

Drążmy skałę

Na świecie zarejestrowano ponad 2 tys. pozwów o odszkodowania wywołane zmianami klimatu. Mało do skali wyzwań. Rośnie jednak presja konsumencka zmuszająca nawet wielkie koncerny do działań proklimatycznych.

Czytaj więcej

Rosnące ceny energii i konkurencyjność rynku będą wymuszały stopniowe zmniejszanie energochłonności magazynów

– Według danych Eurostatu w Unii Europejskiej wytwarza się prawie 2,5 mld t odpadów, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje ponad 5 t odpadów. W Polsce ilość wytworzonych odpadów to ponad 175 mln t, co odpowiada wielkości ponad 4,5 t na jednego mieszkańca, jest to poziom poniżej średniej unijnej – wylicza prof. dr hab. inż. Zbigniew Nadolny, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

Czytaj więcej

Polska jest obecnie drugim placem budowy magazynów logistycznych w Europie

Na mapie naszego kraju pojawiły się setki nowoczesnych centrów dystrybucyjnych wyposażonych w zautomatyzowane technologie nieodbiegające do tych najlepszych na świecie – podkreśla z rozmowie z Januszem Mincewiczem Maciej Pichór, dyrektor logistyki w KMC Services. W tym roku polski rynek powierzchni magazynowych przekroczy 30 mln m2.

Czytaj więcej

Inteligentny magazyn, automatyzacja magazynu, prognozy na 2023 r.

Z każdym rokiem Polska staje się coraz ważniejszym krajem na logistycznej mapie Europy. Wraz z rosnącą liczbą realizowanych dostaw, „rosną” również potrzeby na przestrzenie magazynowe, co przekłada się na rozbudowę już istniejących centrów dystrybucyjnych oraz budowę nowych obiektów.

Czytaj więcej

Roboty w magazynie – z ludźmi, a nie zamiast ludzi

Braki kadrowe i rosnąca konkurencja to rzeczywistość, z którą mierzą się managerowie magazynów. Wydaje się, że tradycyjnymi metodami coraz trudniej będzie rozwiązać te problemy. Tymczasem rozwój technologii związanych z robotyzacją otwiera nowe możliwości automatyzowania kolejnych procesów. O magazynach przyszłości rozmawiamy z Jesperem Sonne Thimsenem, Dyrektorem Sprzedaży Mobile Industrial Robots na Europę Środkowo-Wschodnią.

Czytaj więcej

Sprzęt mobilny w magazynie – dobór i przykłady rozwiązań

We współczesnym magazynie wykorzystanie sprzętu mobilnego służącego automatycznej identyfikacji jest oczywiste i konieczne. Różnorodność produktów w tym zakresie, a także pojawienie się nowych technologii może spowodować pewien kłopot przy wyborze konkretnego rozwiązania dla osób zarządzających magazynem. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiono kilka kluczowych kwestii i wskazówek, którymi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu czy implementacji konkretnego rozwiązania. Poza tym dla lepszego zrozumienia działania nowych, ciekawych urządzeń przedstawiono przykłady praktycznych zastosowań w procesach magazynowych.

Czytaj więcej