Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nieruchomości logistyczne to część większego ekosystemu

Baza wiedzy | 24 września 2021 |
0 116

O tym, czy w tyglu nieruchomości logistycznych praca będzie nadal wrzała, zmieniająch się oczekiwaniach najemców i podwyższaniu standardów – z Jarosławem Czechowiczem, Country Managerem GLP, rozmawia Magdalena Libiszewska.
 


Rodzimy rynek magazynowy to obecnie tygiel, w którym praca deweloperów wre. Czy zgodzi się Pan z moją oceną sytuacji? Czy hossa przetrwa kolejne miesiące?


Wszystko wskazuje na to, że 2021 r. będzie kolejnym bardzo dobrym rokiem dla sektora nieruchomości logistycznych. W perspektywie krótkoterminowej, z wyjątkiem dynamicznie rosnących cen na rynku wykonawstwa, a także wzrostów cen terenów inwestycyjnych, nie dostrzegamy istotnych zagrożeń, które mogłyby nagle zaburzyć funkcjonowanie rynku od strony popytowej, choć ciągle monitorujemy nastroje naszych klientów związane z kondycją nie tylko polskiej, ale też globalnej gospodarki. Kluczowi międzynarodowi gracze na rynku e-commerce, który jest dzisiaj siłą napędową naszej branży, wciąż umacniają pozycję w Polsce, a wiele rodzimych przedsiębiorstw również rozwija ten kanał sprzedaży. 


Co w Pana opinii zmieniła pandemia?


Po doświadczeniach związanych z pandemią COVID-19 firmy dążą do zabezpieczenia łańcuchów dostaw. Chcą być bliżej klientów końcowych i muszą dysponować przestrzenią do magazynowania zapasów na wypadek ewentualnych zakłóceń dostaw z bardziej odległych rynków. Osobną kwestią jest trend nearshoringu, a więc przenoszenia całości lub części działalności produkcyjnej z rynków azjatyckich, chociażby do Polski, co skutkuje wzrostem popytu na obiekty przystosowane do lekkiej produkcji. 
W najbliższym czasie spodziewamy się stabilnego wzrostu – możliwości rozwoju istnieją zarówno dla deweloperów realizujących obiekty typu big box, jak i dla tych tworzących zaplecze dla logistyki miejskiej. Jednocześnie to szansa na podniesienie konkurencyjności naszego sektora, bo wraz z popytem rosną oczekiwania użytkowników co do jakości budynków.


Jakie lokalizacje „bierzecie na muszkę” w planach rozwoju GLP na najbliższe miesiące? Czy GLP będzie fokusować się wyłącznie na głównych rynkach magazynowych? Dlaczego?


Budujemy w granicach lub bezpośrednim sąsiedztwie największych aglomeracji i nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. Nasza strategia zakłada dostarczanie wysokiej klasy budynków logistycznych położonych na głównych szlakach komunikacyjnych, dzięki którym towary mogą łatwo trafić do klientów wielkomiejskich, regionalnych i lokalnych, a także być łatwo dostarczone na rynki w sąsiednich krajach.
W Polsce mamy zabezpieczone grunty, które umożliwią realizację nowych budynków o łącznej powierzchni ok. miliona metrów kwadratowych, a także stale poszukujemy terenów inwestycyjnych spełniających wymienione kryteria. Główne lokalizacje, w których działamy, to Warszawa, Górny Śląsk, Trójmiasto, okolice Krakowa, Wrocławia i Poznania. 
Wśród najnowszych projektów, jakie realizujemy, jest park logistyczny w Lędzinach o docelowej powierzchni 110 tys. m². Przygotowujemy się też do rozbudowy Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku, a także do realizacji inwestycji w podwrocławskich Magnicach i kolejnych dwóch w pobliżu Warszawy.


Projekt w Lędzinach realizowany jest zgodnie z nowym standardem nieruchomości logistycznych GLP Design Standard. Co to za standard, kiedy i dlaczego pojawił się w praktyce GLP? 


Skala budynków logistycznych – wielkość zabudowy, zapotrzebowanie na media, liczba pracujących w nich ludzi – wymaga projektowania rozwiązań wydajnych, a jednocześnie korzystnych dla środowiska. Nie chodzi tu o modne gadżety i marketingowe ozdobniki. Zielony magazyn to obiekt, który dostosowuje się do nowych potrzeb związanych z proekologicznymi zmianami, które zachodzą w branży transportowej, handlu czy przemyśle. 
GLP Design Standard został opracowany przez nasz międzynarodowy zespół i od 2020 r. jest wdrażany we wszystkich krajach w Europie, w których działamy. To przede wszystkim rozwiązania zapewniające bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni do codziennych operacji logistycznych oraz sprzyjające niższemu zużyciu mediów, redukcji śladu węglowego, większej bioróżnorodności i lepszemu zdrowiu pracowników. Z polskiej perspektywy GLP Design Standard to przede wszystkim popularyzacja rozwiązań sprzyjających energooszczędności, a także wygenerowanie dodatkowych oszczędności dla najemców dzięki ponadstandardowej wysokości obiektów. 

...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy