Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowe i używane palety wyłowione w sieci

Baza wiedzy | 14 maja 2021 | NR 6
0 103

Palety z drugiej ręki, kupowane za pośrednictwem wirtualnych sprzedawców — czy jest to dobra propozycja? Dla oszczędnego przedsiębiorcy — na pewno warta rozważenia. Sprawdziliśmy, co i w jakich cenach oferują sprzedawcy na internetowych aukcjach. Okazuje się, że rynek jest niemal nieograniczony, a sprzedający dwoją się i troją, aby przyciągnąć klientów. Co jednak z bezpieczeństwem tego typu transakcji? 

 

Specyfiką handlu paletami jest nastawienie się na sprzedaż i kupno palet w liczbie minimum kilkunastu sztuk. Tym bardziej, że sprzedaż internetową prowadzą bardzo często producenci, którzy od razu proponują ilości hurtowe. Jeśli już trafimy na anons
o sprzedaży jednej sztuki, to najczęściej za symboliczną cenę, na zasadzie: „ja nie potrzebuję, a może się komuś przyda”. 
— Ogłoszenie w internecie jest dla mnie przede wszystkim formą reklamy. Zachętą, aby klient zapoznał się z ofertą, po czym i tak przyjechał na miejsce — mówi Ryszard Wąchalski, producent palet
z Upartowa. — Tym bardziej, że preferowany jest transport własny kupującego. Choć, jeśli tego zażyczy sobie klient, można kupione palety wysłać za pośrednictwem kuriera. 
Palety sprzedawane w internecie na ogół są nowe albo mają za sobą jednokrotne użycie. Z tego co widać na załączanych do ofert fotografiach, są jasne i w miarę czyste — przeważnie przechowywane pod wiatą albo w magazynach. 

Plastik pod beczki


Najczęściej spotykane w handlu internetowym palety możemy podzielić na plastikowe 
i drewniane. Wśród tych pierwszych, ciekawą pozycją, określaną jako nowy standard serwisów, jest oferta sprzedawcy z wielkopolskich Szamotuł: lekkie palety wychwytujące pod beczki, wycenione na 777 złotych za sztukę. 
Na jednej palecie można ustawić dwie beczki. Takie palety są bowiem przeznaczone do składowania pojemników z substancjami chemicznymi w zakładach produkcyjnych, magazynach, gospodarstwach rolnych, warsztatach. Zabezpieczają otoczenie przed zanieczyszczeniem substancją, która może wyciekać podczas opróżniania lub napełniania beczek. A jeśli nawet coś na nie się wyleje, to wkład palety, który nie jest przytwierdzony na stałe do podstawy, może być łatwo wyjmowany i czyszczony. Tego typu palety mają długość 1,4 metra, szerokość 0,758 metra i wysokość 0,385 metra. Wykonane są z polietylenu, a więc nie są narażone ani na korozję, ani — jak w przypadku palet drewnianych — na gnicie. Jakość palet ma potwierdzać pięcioletnia gwarancja, której udziela producent. 

 

 

Coś dobrego z odpadów 


Wśród propozycji palet plastikowych można znaleźć
u innego sprzedającego ofertę sprzedaży palety SL1208. Jak głosi opis aukcji, wyprodukowane są one: „w technologiach recyklingowych z odpadowych tworzyw sztucznych (pomieszanych PE, PP i PA)”. Tego typu palety znajdują zastosowanie w obrocie wewnętrznym przedsiębiorstw — na przykład w magazynach lub działach produkcyjnych firmy. Obligatoryjnie, ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne, palety transportowe z tworzyw sztucznych są stosowane przy transporcie artykułów spożywczych i niebezpiecznych oraz w tranzycie dalekomorskim. Palety oferowane w internecie mają wymiary 1200 x 800 x 150 mm, masę własną 4 kilogramy, są w czarnym kolorze. Ich nośność statyczna obliczona jest na 1400, a dynamiczna — na 550 kilogramów. 
W ofercie są też większe palety plastikowe — E1210 —
o rozmiarach 1200 x 1000 x 165 mm, wykonane w tej samej technologii. Ich masa — to 30 kilogramów, nośność statyczna — 5000, a dynamiczna — 1200 kilogramów. Wystawiono na sprzedaż 100 palet, każda w cenie 99 złotych. 
Nieco więcej, bo 160 sztuk, także plastikowych europalet, zaproponowano w innej reklamie. I tu zachwalana jest duża wytrzymałość produktów, a dopiero za tą informacją umieszczono następną, bardziej handlową: sprzedawca oferuje dwa wzory, odpowiednio 30 i 130 sztuk, po 45 złotych każda (przy większym zakupie możliwy jest rabat, ale przy wystawieniu faktury, doliczany będzie podatek VAT). 


Drewno w dobrej cenie 


Najwięcej na aukcjach internetowych można zaobserwować palet drewnianych. Standardowe palety tego rodzaju są towarem dość tanim. Na internetowych akcjach portalu Allegro.pl, palety produkcyjne OSB 60/90 cm i grubości 22 mm, kosztują 18 złotych za sztukę. Cena ta jest określona jako „kup teraz”, a więc bez licytowania z przebijaniem ofert. Gdy poszukiwaliśmy produktów, sprzedawca oferował 330 nowych. 
Nieco tańsze są używane palety Dusseldorfer. Jak zaznacza producent — jasne, czyste, gdzieniegdzie ze śladami sinizny, kosztują 12,50 złotych za sztukę. Ich wymiar to 600 na 800 mm. Najtańsze, bo w cenie zaledwie 5 zł za sztukę (nowe) znaleźliśmy w ofercie, opiewającej na aż 1000 sztuk nowych palet 800 x 600 i 800 x 400 mm.

Towar prosto od producenta


Często bywa tak, że na aukcjach palety wystawiają bezpośrednio producenci. W tym przypadku najczęściej oferta jest hurtowa — na przykład minimum 100 egzemplarzy. Firmy reklamują się przy tym, że mogą w razie potrzeby zwiększyć liczbę do takiej, jakiej potrzebuje kupujący. Co ciekawe i w tym przypadku można liczyć na oferty produktów używanych, a więc w ciekawej cenie. 
Jedna z firm stale obecnych na portalu aukcyjnym Allegro (prosi o to, by nie ujawniać nazwy), pod koniec listopada proponowała na przykład palety masywne o wymiarach 131 na 117 cm i o wartości udźwigu 1,5 tony. Używane kosztowały po 12 złotych za sztukę. Inne masywne palety — o wymiarach 114 na 107 cm i udźwigu również 1,5 ton, po jednokrotnym użyciu, wyceniono na 11 złotych za sztukę. W ofercie tego samego producenta palety przemysłowe o wymiarach 114 x 106 cm i udźwigu do 750 kilogramów (używane) kosztują 8 złotych za sztukę. Klientom szukającym niestandardowych palet ta sama firma proponuje takie produkty o wymiarach 120 na 110 cm i o wysokości 12 cm. Palety te posiadają znak IPPC i są używane. Kosztują 6,50 zł. Podobne niestandardowe, o wymiarach 118 na 107 cm i wysokości 13,5 cm, o zamkniętym obrysie podstawy i tak samo, ze znakiem IPPC, wyceniono na 6,50 złotych. Są one używane, a oferta opiewa na pół tysiąca sztuk. 
Na stronie internetowej firmy Świat-drewna.pl znaleźliśmy pod koniec listopada następującą ofertę: palety jednorazowe 1200 x 1000, grubość deski 22 mm. Każda kosztowała 18 złotych. Sprzedawca informuje, że jego produkcja może wynieść nawet 10 tysięcy sztuk w ciągu miesiąca i że jest w stanie wyprodukować paletę każdego rodzaju na indywidualne zamówienie.

Wymyślne „paletki” pod świąteczne prezenty 


— Ostatnio wykonywaliśmy serię około 40 palet na zamówienie firmy, która na nich chce ustawić prezenty świąteczne — mówi Ryszard Wąchalski. — Miały one wymiar zaledwie 3...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy