Dołącz do czytelników
Brak wyników

Oferta coraz węższa, a ceny rosną

Baza wiedzy | 21 maja 2021 | NR 1
0 148

Globalne spowolnienie gospodarcze spowodowało zmiany również na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. W 2008 roku popyt utrzymywał się wciąż na wysokim poziomie, lecz na skutek ostrożnego podejścia deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji najemcy już odczuli wzrost czynszów za wynajem. Rosnące koszty inwestycji przekładają się na wyższe stawki za wynajem powierzchni, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w obniżeniu tegorocznego wolumenu zawartych transakcji najmu. 

 

Według danych firmy Cushman & Wakefield, pod koniec 2008 roku łączne zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 5,1 miliona metrów kwadratowych, a to oznacza realny wzrost o 34 procent w porównaniu do roku 2007. Najwięcej nowej powierzchni powstało w okolicach Warszawy (Błonie, Janki, Ożarów, Pruszków) oraz Centralnej Polski (Łódź, Stryków, Piotrków Trybunalski). 
W ostatnim kwartale 2008 roku deweloperzy nie rozpoczynali nowych inwestycji, ale jedynie kontynuowali te wcześniej rozpoczęte, stąd powierzchnia w budowie spadła o 120 tysięcy metrów kwadratowych w porównaniu do trzeciego kwartału 2008 roku i wyniosła 1,12 miliona metrów kwadratowych. 

 

Rok 2008 — fakty 


 5,1 mln metrów kwadratowych — istniejących zasobów magazynowych. 
 Najwięcej nowej powierzchni powstało w okolicach Warszawy (Błonie, Janki, Ożarów, Pruszków) oraz Centralnej Polski (Łódź, Stryków, Piotrków Trybunalski).
 Największy wzrost popytu w 2008 roku zanotowano w Warszawie, Centralnej Polsce oraz we Wrocławiu.
 Trzej deweloperzy: ProLogis, Panattoni oraz Segro, skupiają 55 procent podaży (ProLogis 34 procent, Panattoni 14 procent, Segro 7 procent).
 Spadająca podaż — rosnące stawki za wynajem. 
 Najmniej niewynajętych powierzchni było w rejonie Górnego Śląska — mniej niż 5 procent. 

 

Nowe regiony na mapie inwestycji 


W 2008 roku na mapie powierzchni magazynowych pojawiły się nowe rejony, takie jak Szczecin (ProLogis Park Szczecin — w którym magazyny o powierzchni 42.000 metrów kwadratowych zostały oddane już do użytku) oraz Toruń (Crystal Park) i Lublin (Panattoni Park Lublin — projekt). Popyt w 2008 roku wyniósł 1,59 miliona metrów kwadratowych, wzrost o przeszło 12,5 procent w porównaniu do 2007 roku (1,41 metra kwadratowego). 

 


Największy wzrost popytu w 2008 roku w porównaniu do roku 2007 roku zanotowano w Warszawie, Centralnej Polsce oraz we Wrocławiu. Spadek wolumenu zawartych transakcji zanotowano na Górnym Śląsku (244 tysiące metrów kwadratowych w 2008 roku w porównaniu do 358 tysięcy metrów kwadratowych 
w 2007 roku), wynikał on głównie z ograniczonej podaży. Współczynnik niewynajętych powierzchni jest najniższy w rejonie Górnego Śląska i wynosi mniej niż 5 procent. 

 

 

Tomasz Branecki, prezes
Jartom Nieruchomości 


Prawie 50 procent wszystkich nowoczesnych magazynów znajduje się w rejonie Warszawy. Ostra konkurencja cenowa deweloperów Prologis, Panattonii wielu mniejszych, doprowadziła do tego, że w styczniu 2009 roku województwo mazowieckie stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych kosztowo lokalizacji. Po raz kolejny opłaca się przenosić magazyny centralne w okolice Warszawy. Jeszcze pół roku temu na znaczeniu zyskiwały lokalizacje w południowo-zachodniej Polsce. Deweloperzy prześcigali się wówczas w budowie nowoczesnych obiektów przy każdym większym mieście. Teraz, gdy kryzys najbardziej uderzył w mniej atrakc...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy