Dołącz do czytelników
Brak wyników

Paletowa alternatywa

Baza wiedzy | 7 czerwca 2021 | NR 1
0 38

Palety produkuje się już nie tylko z litego drewna. Coraz częściej w obrocie znajdują się palety wykonane z innych materiałów, np. tworzyw sztucznych czy metalu. 

 

Najbardziej istotną cechą palet z tworzyw i metalu jest korzystna relacja ceny do trwałości. Jak podkreślają w firmie Krakmar, niektóre z palet wykonanych np. z tworzyw sztucznych mają standardowy okres użytkowania nawet dziesięć razy dłuższy niż typowa paleta drewniana. Wiele innych walorów mają też palety styropianowe. 

 

Palety plastikowe ma w swej ofercie m.in. Krakmar 

 

Praktyczne tworzywa


Palety powstające z tworzyw sztucznych bazują najczęściej na surowcach powstających w wyniku recyklingu. Są to np. odpadowe tworzywa sztuczne (pomieszane: polietylen, polipropylen i poliamid). — Ze względu na swoje właściwości higieniczne, estetyczne, a przede wszystkim wytrzymałościowe są coraz częściej stosowane w obrocie zarówno krajowym, jak i międzynarodowym — przekonują w firmie PerfectPlast. Obligatoryjnie, ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne, palety transportowe z tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie przy transporcie artykułów spożywczych i niebezpiecznych oraz w tranzycie dalekomorskim. Wśród najważniejszych cech palet plastikowych specjaliści z Krakmaru wymieniają też m.in. niski koszt zakupu przy relatywnie długim okresie użytkowania, olbrzymią wytrzymałość na odkształcanie, zginanie, przeciążenie i oddziaływanie mechaniczne, korzystne warunki użytkowania (palety plastikowe są odporne na zmienność i niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych), łatwość utrzymania w czystości (ze względu na gładką powierzchnię można je łatwo czyścić, a nawet dezynfekować i odkażać). Palety z tworzyw nie wchłaniają wilgoci, nie pleśnieją, nie posiadają gwoździ, są odporne na kwasy, oleje i promienie ultrafioletowe. 
Producenci i dystrybutorzy oferują pełną gamę palet plastikowych, są to zatem zarówno europalety (1800 x 1200 mm), jak i palety przemysłowe (1200 x 1000 mm),
półpalety (800 x 600 mm). Szeroki jest też wachlarz palet niestandardowych. 
W każdym przypadku istnieje możliwość oznaczenia palet na bocznej ścianie lub powierzchni roboczej dowolnym znakiem (np. logo lub cecha).
Z kolei w ofercie BM Serwis można znaleźć kilka typów palet plastikowych. AEG higieniczne mają gładki blat i spód, co gwarantuje bezproblemowe utrzymanie czystości. Całość umieszczono na trzech płozach. Podstawowe parametry techniczne: ładowność statyczna — 3500 kg, ładowność dynamiczna — 700 kg, waga — 17 kg. Paleta może odpowiednio spełniać swą funkcję w temperaturze od -40oC do +60oC. Nieco odmienna jest konstrukcja palety pełnej. Dzięki grubościennej konstrukcji, z antypoślizgową powierzchnią, jest odporna na uderzenia. Ładowność statyczna: 5000 kg, dynamiczna 1500 kg, a waga 18 kg. Zakres temperatur: od -30 do +70oC. 
Plastikowe palety mogą mieć również konstrukcję ażurową. Wykonane są z nowego bądź pochodzącego z recyklingu polipropylenu wysokiej jakości, dzięki czemu charakteryzują się one długą żywotnością. Są stabilne i bezpieczne, łatwo się je sztapluje przy wysokich obciążeniach. Zakres temperatur: od -30 do +60oC. Krawędzie umożliwiają stosowanie nakładek higienicznych. Z kolei półpalety (przeznaczone do transportu ładunków spożywczych i farmaceutycznych) mają ładowność statyczną 500 kg, a zakres temperatur od -30 do +70oC. 

 

Palety Inka produkowane są z odpadów tartacznych 


Interesującym rozwiązaniem są skrzyniopalety, które zapewniają m.in. możliwość łatwego piętrowania (dzięki występom na górnej krawędzi oraz odpowiadającym im otworom w podstawie płóz). Skrzyniopaleta może być wyposażona w nakładaną, stabilną pokrywę oraz zawór odpływowy (3/4 cala). Pojemność wynosi 420 l, skrzyniopaleta z tworzywa sztucznego waży ok. 40 kg. 

Lekki „kaliber”


Znacznie lżejsze są palety wykonane ze styropianu. Ważą, w zależności od wersji i wymiarów, 0,8 do 8 kg. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy Arpack, ich produkt to w 20% polistyren, a w 80% powietrze. Dzięki temu styropalety mają wielokrotnie niższą wagę niż produkty wykonane z innych materiałów. Styropalety nadają się do transportu rozliczanego wg wagi (waga samych palet w ładowni 34-paletowej naczepy jest niższa o ok. pół tony). Niska waga przyczynia się do oszczędności paliwowych. Przy transporcie ciężkich towarów można dzięki naszym styropaletom uniknąć przeładowania ciężarówki, co grozi wysokimi grzywnami. W przeciwieństwie do palet drewnianych, które wchłaniają wilgoć, waga styropalet nie zmienia się. Walorem surowca (polistyren spienialny) jest też to, że nie jest siedliskiem pasożytów, robaków lub chorób zakaźnych. Środowisko tych palet nie stwarza warunków do rozmnażania oraz zagnieżdżania się drobnoustrojów. 
Styropalety wbrew pojawiającym się czasem opiniom nie są produktami jednorazowego użytku. — Przy odpowiednim zastosowaniu można się liczyć nawet z ilością do 35 cykli ponownego wykorzystania —
przekonują specjaliści firmy Arpack. 

 

Palety z tworzyw, a także styropalety oferowane są w różnych barwach


Ważny jest też aspekt ekologiczny. Palety nienadające się do ponownego wykorzystania zostają zmielone, aby ponownie jako surowiec zostać użyte w produkcji nowych palet lub innych wyrobów styropianowych. Gama jest równie szeroka, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów palet. Są zatem tzw. ćwierćpalety o rozmiarze 600 x 400 mm stosowane najczęściej jako podstawa display’owa lub do wysyłki mniejszych części. Półpalety (600 x 800 mm) stosuje się najczęściej do wysyłki elementów o rozmiarze połowy europalety oraz do displayów kartonowych. Z kolei palety przemysłowe
(1200...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy