Po dwóch stronach optymizmu. Raport „Confidence Index 2018/2019”

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Wskaźnik Poziomu Optymizmu w zakresie Logistyki i Łańcucha Dostaw w Polsce wynosi 57,4 pkt (o 3,3 pkt mniej niż w ubiegłym roku). Wyższy optymizm wykazują firmy logistyczne (64,1 pkt) niż przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe korzystające z usług logistycznych (50,4 pkt). Co więcej, aż 8 na 10 respondentów przewiduje wzrost wysokości obrotów swoich firm w ciągu 12 miesięcy, a 6 na 10 planuje wzrost zatrudnienia – wynika z opublikowanej z końcem października br. drugiej edycji opracowania przygotowanego przez firmy CBRE i Panattoni Europe.

W naszej branży widać wyraźnie, że rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych już od kilku lat odnotowuje wysokie wzrosty. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat podaż nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej niemalże się podwoiła, a od początku 2017 r. do końca pierwszej połowy 2018 r., czyli w ciągu zaledwie półtora roku, na rynku pojawiło się aż 3,3 mln m2 nowej powierzchni. W naszej opinii w najbliższym czasie ten trend nie będzie zwalniał. Na koniec pierwszej połowy 2018 r. w budowie znajdowało się ponad 2,26 mln m2 nowoczesnej powierzchni logistycznej. To wzrost o 45% w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku i historyczny rekord, jeśli chodzi o ilość powierzchni w budowie – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

Optymizm firm logistycznych

 

Obecna sytuacja rynkowa w porównaniu z ostatnimi 12 miesiącami (Źródło: „Confidence Index 2018/2019”, CBRE i Panattoni Europe)

Wskaźnik P...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy