Dołącz do czytelników
Brak wyników

Popyt w pierwszym półroczu niczym w całym 2006 roku

Baza wiedzy | 19 maja 2021 | NR 4
0 118

Najnowszy raport firmy Cushman & Wakefield przynosi dobre wieści dla deweloperów powierzchni magazynowych: Polska pozostaje najatrakcyjniejszym krajem do lokalizacji centrów logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Początek roku 2008 był niezwykle dynamiczny na rynku powierzchni magazynowych.

 

Dane rynkowe robią wrażenie — już w pierwszym kwartale zanotowano rekordowy wolumen zawartych umów najmu. Popyt w drugim kwartale był niższy niż na początku roku, ale porównywalny do tego z ostatniego kwartału 2007 roku. 

 

Biorąc pod uwagę podpisane umowy najmu, wiodącymi deweloperami są: Panattoni — 31-procentowy udział w rynku, ProLogis — 28 procent oraz SEGRO — 11 procent. Na wizualizacji: Panattoni Park Wrocław. 

 

Czas na stabilizację 


Obecnie sytuacja się stabilizuje. W drugiej połowie roku spodziewamy się, że dynamika wzrostu będzie niższa niż w ubiegłych latach. Popyt nie będzie, jak dotychczas, rósł o 50 procent rocznie, ale pozostanie na poziomie sprzed roku. Jednak na razie recesja nie dotknęła rynku powierzchni magazynowych i w najbliższym czasie mu nie zagraża. Po stronie podaży rynek powierzchni magazynowych jest stabilny. Pojawiają na nim się kolejne inwestycje, a większość powstających projektów jest już wynajęta, deweloperzy zaś dysponują zasobami ziemi w atrakcyjnych lokalizacjach.
Głównym czynnikiem determinującym lokowanie powierzchni magazynowych jest infrastruktura drogowa. Dotychczas nowoczesne magazyny powstawały w centralnej oraz południowo-zachodniej części kraju, w obrębie dużych miast i aglomeracji: 
w Warszawie, w Poznaniu, we Wrocławiu, w rejonie Górnego Śląska, Polski Centralnej oraz Krakowa. Od niedawna powstają również w Polsce północnej (Trójmiasto, Szczecin), a wkrótce powstaną również 
w Toruniu i Bydgoszczy. Region Polski południowo-wschodniej nie był dotychczas atrakcyjną lokalizacją pod nowe inwestycje. Przewiduje się, że sytuacja ta zmieni się wraz z rozwojem infrastruktury drogowej. Dzięki planowanym inwestycjom infrastrukturalnym w ciągu najbliższych kilku lat rynek powierzchni magazynowych będzie rozwijał się w Lublinie oraz Rzeszowie. Regiony te mogą stać się atrakcyjnie ze względu na dostęp do tańszej siły roboczej, bliskość wschodniej granicy. Mogą tu powstać centra dystrybucyjne obsługujące naszych wschodnich sąsiadów.

 


Nowy produkt — parki biznesowe 


Nowym produktem na rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych są parki biznesowe, które oferują moduły o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Dotychczas minimalne moduły możliwe do wynajęcia to 2700 metrów kwadratowych, dlatego też firmy poszukujące mniejszych powierzchni musiały wynajmować magazyny w starszych budynkach. 
Model „small units” funkcjonuje w innych krajach europejskich i najczęściej łączy powierzchnie magazynowe z nowoczesnym biurem. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na małe moduły we Wrocławiu oraz w Łodzi powstają pierwsze tego typu obiekty deweloperów: Parkridge i Panattoni. Kolejni deweloperzy planują inwestycje w Warszawie, Poznaniu i na Śląsku.
Wysokość czynszów za wynajem powierzchni magazynowych różni się w zależności od regionu, bliskości do centrum miasta i dojazdu. W lipcu 2008 roku najwięcej płacono za magazyn w pobliżu centrum Warszawy, nominalnie nawet do 6 euro za metr kwadratowy. 
Od początku roku czynsze wzrosły o około 10-15 procent i w zależności od regionu wahają się nominalnie od 3,3-3,8 euro za metr kwadratowy. 
W najbliższym czasie spodziewany jest dalszy wzrost cen.

Prym wiodą firmy logistyczne


Pierwsza połowa 2008 roku to kolejne udane półrocze na rynku powierzchni magazynowych. Łączny popyt na nowoczesne magazyny wyniósł 864 tysiące metrów kwadratowych, czyli prawie tyle, ile w całym 2006 roku oraz o przeszło 200 tysięcy metrów kwadratowych więcej niż w pierwszej połowie 2007 roku.
Firmy z branży logistycznej, które od kilku lat pozostają jednym z głównych motorów napędzają...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy