Pożar magazynu a jego konstrukcja

Bezpieczeństwo

Technologie wykonania magazynów są różne 
i bardzo charakterystyczne dla czasów, w których je postawiono. Mają przy tym zasadnicze znaczenie dla zachowania walorów konstrukcyjnych w czasie pożaru. Im większy, a właściwie — im wyższy magazyn i wysokość składowanych w nim materiałów, tym pożar jest trudniejszy do ugaszenia. 

Doświadczenia w tym zakresie wpłynęły na sposób budowania tych obiektów. Od magazynów wznoszonych tak, jak potrafiono, do magazynów niemalże bunkrowych, następnie coraz lżejszych, aż do w zasadzie nieodpornych na ogień. W jaki sposób chronić je przed pożarem? 
Magazyn jest obiektem chroniącym zgromadzony, przechowywany czy składowany towar przed wpływami atmosferycznymi, zwierzyną i ludźmi. Wymusza to zbudowanie go z wytrzymałych materiałów, odpornych na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, w układzie zamkniętym i szczelnym, czyli jako budynku. Co jednak najważniejsze, magazyn musi mieć ściany i dach. Bez choćby jednej ściany będzie wiatą. Z kolei ściany bez dachu tworzą skład otwarty.

 

 

Żelbetowy dach 


Najstarsze z funkcjonujących obecnie magazynów wykonano w technologii murowanej. Jest to technologia najsolidniejsza, a jednocześnie najmniej wygodna, przy czym trudna w stosowaniu dla obiektów wielkokubaturowych. 
Problemem było (i jest) zapewnienie odpowiedniej, wolnej przestrzeni wewnątrz magazynu, gdyż na solidnych ścianach nośnych opierano równie solidne, bardzo ciężkie, żelbetowe dźwigary konstrukcji dachu, wymuszające stosowanie podpór dodatkowych w postaci słu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy