Proces wyboru, wdrażania i eksploatowania systemu IT w magazynie

Optymalizacja kosztów w magazynie

Ogólne zasady i metody projektowania i wdrażania systemu zarządzania magazynem klasy WMS (Warehouse Managament System) przewidują kilka klasycznych kroków, które układają się w pewien ciąg następujących po sobie, równie ważnych działań. Każdy element tego procesu ma swoje miejsce, będąc kontynuacją i konsekwencją wcześniej podjętych prac. Rezygnacja lub powierzchowne potraktowanie jakiegoś etapu zawsze kończy się wymiernymi stratami dla przedsiębiorstwa, tym bardziej dotkliwymi, im wcześniej został popełniony błąd lub zaniechanie. 

 

 

1. UWARUNKOWANIA ZEWNĘTRZNE


Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przed wprowadzeniem jakiegokolwiek systemu magazynowego, są uwarunkowania zewnętrzne, czyli wpływ „logistycznego” otoczenia magazynu na system zarządzania. Dzieje się jednak tak, że zazwyczaj firmy pomijają tę fazę lub ją minimalizują, co może okazać się brzemiennym w skutki błędem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że uwarunkowania zewnętrzne (zewnętrzne w stosunku do magazynu, a nie do firmy) mają ogromny wpływ na przyszły kształt systemu zarządzania magazynem.
Osoby decydujące o przyszłości firmy na wstępie powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcą sięgnąć po nowoczesne rozwiązania wspomagające zarządzanie magazynem. Wprowadzenie systemu to z całą pewnością jakościowa zmiana w firmie, stąd niezbędne jest określenie nadrzędnych celów logistyki. Aby móc je sformułować, trzeba na przykład wiedzieć, czy klient ma być obsługiwany najdalej w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania zlecenia, czy może w ciągu 36 lub 48 godzin, czy być może wcale mu na tym nie zależy, a dużo ważniejsze jest dla niego bardzo punktualne dostarczenie zamówienia w określonym dniu. 
Podobnych, strategicznych rozstrzygnięć jest oczywiście wiele i mogą być one specyficzne dla każdego przedsiębiorstwa. Ogarnięcie wszystkich ważnych czynników ma istotny wpływ na przyszły kształt systemu zarządzania magazynem.
Następnym punktem jest analiza struktury i wielkości przepływów towarów w łańcuchu dostaw. Analiza taka, przeprowadzona na szczeblu osób zarządzających całą firmą, pozwala przewidywać, jakie będą przyszłe zewnętrzne przepływy, ich wielkość i strukturę. Informacje dotyczące obecnego stanu przepływów zewnętrznych i pro...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy