Przygotowanie obiektu do zimy

Raport

Jak przygotować magazyn do zimy? Odpowiedź na to pytanie okazuje się znacznie trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Mimo tragicznych przykładów w polskiej historii, takich jak choćby katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, polski ustawodawca nadal traktuje problem dość ogólnikowo i zamiast konkretnych wytycznych konstruuje przepisy, pod które fachowcy muszą podczepiać przedzimowe przeglądy. 

 

Kiedy w 2006 roku całym krajem wstrząsnęła wiadomość o zarwaniu się dachu hali targowej w Katowicach, oprócz błędów w jej konstrukcji głośno mówiło się o metrowej warstwie śniegu, który miał zalegać tygodniami na jej dachu. Choć to nie jedyne zagrożenie, jakie niesie ze sobą ta pora roku dla obiektów budowlanych, wymaga ono największej uwagi ich właścicieli i zarządców. Przede wszystkim ze względu na to, że zdaniem fachowców nie wystarczy dachu tylko odśnieżać.

 


— W okresie jesiennym bardzo istotną kwestią są wskazówki odnośnie utrzymania dachów — zauważa Andrzej Karapyta, rzeczoznawca budowlany, członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. — Równie ważne jest określenie dopuszczalnej pokrywy śnieżnej, która może zalegać na dachu, ponieważ pozwoli ona dokładnie ocenić moment, kiedy trzeba natychmiast rozpocząć odśnieżanie. Są to bardzo indywidualne wyliczenia, uzależnione od wielu czynników, takich jak choćby stan techniczny dachu.
Sedno przedzimowych przygotowań tkwi właśnie w kontrolach połaci dachowych i elementów jej konstrukcji, które pomagają zapobiec niekorzystnym zmianom na dachu. 

 

Wartości ciężarów objętościowych śniegu 
(wg załącznika E 
do PN-EN 1991-1-3)

śnieg świeży — 1,0 kN/m3...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy