Regały paletowe. Bogactwo możliwości

SYSTEMY SKŁADOWANIA

Regały stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Ich wytrzymałość, stabilność oraz jakość wykonania to cechy, które pozwalają na bezpieczne składowane towarów. Największą grupę stanowią regały paletowe, służące przede wszystkim do składowania różnorodnych ładunków na paletach oraz samych palet. Takie regały wykorzystywane są zarówno w halach produkcyjnych, jak i magazynach czy centrach dystrybucyjnych.

Jednym z istotnych cech regałów paletowych jest prostota eksploatacji, która gwarantuje m.in. stosunkowo łatwy dostęp do wszystkich ładunków. Dlatego też w grupie takich regałów wyszczególniono kilka typów, pozwalających dostosować dane rozwiązanie do potrzeb konkretnego użytkownika. Wśród najważniejszych zalet regałów paletowych można wymienić łatwą kontrolę stanu magazynu, liczby produktów, brakujących towarów; prosty i bezpośredni dostęp do różnych artykułów, jak również możliwość przemieszczania regałów oraz palet dzięki wózkom widłowym lub systemowi zdalnego sterowania. Szczególnie istotne w sytuacji permanentnego braku miejsc staje się maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynie, jak również możliwość łatwego dostosowania regału do objętości danego obiektu. Zastosowanie poszczególnych rozwiązań wymaga każdorazowo wstępnej analizy danych otrzymanych od klienta na temat jego potrzeb, oczekiwań, obecnego stanu działalności, obiektu, warunków zabudowy itd. 

Kluczowe kryteria

Regały paletowe dostarcza m.in. WDX. Specjaliści z tej firmy podkreślają, że zdecydowanie najbardziej uniwersalnym systemem są tradycyjne regały, które sprawdzają się na różnych powierzchniach magazynowych. Dzięki odpowiednim narzędziom informatycznym także w przypadku tych najprostszych rozwiązań można kontrolować skład magazynu, sprawdzić, co należy zamówić, a także szybko uzyskać dostęp do potrzebnych artykułów. 
Do najpopularniejszych rodzajów regałów paletowych można zaliczyć: przepływowe, które są odpowiednim rozwiązaniem w przypadku towarów o krótkim terminie przydatności, a zatem głównie artykułów spożywczych. Stosowany jest tutaj tzw. system FIFO (First in, First out), czyli „pierwsze przyszło, pierwsze wyjdzie”, dzięki czemu najpierw zabierane są te produkty, które mają najkrótszy termin przydatności. Regały wjezdne używa się do produktów jednorodnych, przy dużej ilości palet przypadających na jedną jednostkę magazynową. Alternatywę stanowią paletowe regały przesuwne, adresowane do użytkowników, dla których szczególnie istotne jest pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni (eliminowanie zbędnej przestrzeni między regałami). Regały przesuwne najczęściej wykorzystywane są w chłodniach oraz mroźniach. Co ważne, takie regały są sterowane w sposób zdalny, dzięki czemu z łatwością można uzyskać dostęp do danych artykułów. Z kolei w przypadku paletowych regałów wjezdnych (Drive–in), w zależności od potrzeb istnieje możliwość przesuwania do tyłu lub do przodu....

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy