Specjalistyczne, czyli jakie?

Raport

Wymagania najemców powierzchni magazynowych są dzisiaj tak złożone, że nie wystarczają już standardowe rozwiązania. Działa w tym przypadku rynkowa reguła popytu i podaży – zapotrzebowanie na niestandardowe powierzchnie spotyka się z bezpośrednią odpowiedzią ze strony deweloperów. W efekcie wykształcił się segment rynku określany mianem specjalistycznych powierzchni magazynowych. Specjalistycznych, ale niekoniecznie innowacyjnych. Jakich konkretnie?

Pojęcie magazynu specjalistycznego kojarzy się automatycznie z innowacyjnością technologiczną. Tymczasem według naszych rozmówców, choć jest to skojarzenie słuszne, to w praktyce nie są to pojęcia tożsame.
– Magazyny specjalistyczne mogą, ale nie muszą być magazynami technologicznie zaawansowanymi, chociaż z reguły tak właśnie jest. Magazyn specjalistyczny może ograniczać się np. do zwiększonej lub zmniejszonej liczby doków, może być wyższy od standardowego, co jednak nie znaczy, że zastosowane są w nim rozwiązania technologicznie zaawansowane – zauważa Marek Foryński, dyrektor zarządzający BTS Group w Panattoni Europe. Według niego technologicznie zaawansowane magazyny oprócz odpowiedniej ochrony składowanych towarów zapewniają odpowiednie warunki ich przechowywania oraz spełniają wymogi związane z ich dystrybucją i obrotem, wentylacją oraz kontrolą temperatury i poziomu wilgotności wewnątrz magazynu. – Zastosowanie zaawansowanych technologii konieczne jest na pewno przy składowaniu materiałów typu ADR – taki obiekt mamy np. w Czechach. Inne technologicznie zaawansowane rozwiązania to na pewno stosowanie baterii słonecznych czy stosowanie instalacji odzyskujących energię np. w procesie rekuperacji, którą stosuje się często w przypadku obiektów produkcyjnych –
wymienia.

 


Podobnego zdania jest Łukasz Dziewanowski, szef zespołu Tender Management – Logistyka Magazynowa w Schenker Sp. z o.o. 
– Współcześnie stopień innowacyjności magazynów to kompromis pom...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy