Okres od grudnia 2010 r. od lutego 2011 r. był niezwykle udany dla deweloperów powierzchni logistycznych. W portfolio pojawili się nowi klienci, przedłużono też sporo umów najmu.
sebastian.sliwienski@e-forum.com.pl
Redaktor naczelny
„Nowoczesnego Magazynu”
Okres od grudnia 2010 r. od lutego 2011 r. był niezwykle udany dla deweloperów powierzchni logistycznych. W portfolio pojawili się nowi klienci, przedłużono też sporo umów najmu.
Po raz trzeci pod marką czasopism branżowych — „Nowoczesnego Magazynu” oraz „Logistyki a Jakość” — przygotowaliśmy zestawienie redakcyjne opisujące polski rynek wózków widłowych. Pełna wersja raportu jest już na rynku.
Jaki jest idealny operator logistyczny według opinii klientów? Dba on o kompletność dostaw, jest terminowy, skłonny do bardzo elastycznego podejścia do cen za swoje usługi i co istotne — ma duże doświadczenie w branży, którą obsługuje. Skąd to wiemy? Przeprowadziliśmy badanie i zapytaliśmy o kluczowe kryteria wyboru operatorów ich obecnych i byłych klientów.
„Są trzy główne kryteria świadczące o tym, czy dany serwis wózków widłowych jest dobry: cena usługi, cena usługi i... cena usługi” — tak przynajmniej mawia znajomy przedsiębiorca mający flotę ponad 100 wózków, trzech różnych marek. Tak, cena jest ważna, ale czy tylko ona ma wpływ na wybór i późniejszą ocenę serwisu widlaków? Postanowiliśmy to sprawdzić w minibadaniu, którego wyniki prezentujemy poniżej.
Z Robertem Jurkiewiczem, prezesem zarządu Linde Material Handling Polska, o sytuacji na rynku wózków i o tym, że w wielu przypadkach zachowania klientów były bardziej racjonalne niż samych dostawców urządzeń magazynowych, rozmawia Sebastian Śliwieński.
Z Dariuszem Wojcieszkiem, dyrektorem zarządzającym Toyota Material Handling Polska, o wynikach zamkniętego właśnie przez Toyotę roku finansowego i o planach budowy nowego centrum biurowo-magazynowego, rozmawia Sebastian Śliwieński.
Czy w I półroczu 2010 r. znacząco zmieniła się struktura popytu powierzchni magazynowej przez klientów deweloperów? Jak zachowywały się ceny w ostatnich 6 miesiącach i co nas czeka w drugiej połowie roku? Jakie największe kontrakty zostały zawarte w I półroczu? Zapytaliśmy deweloperów.
Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rynku wózków używanych po I półroczu 2010 r. Czy klienci mogą liczyć
na dalsze obniżki cen?
Mobilne terminale wykorzystywane w magazynach są warte tyle, ile czasu i pieniędzy pomogą zaoszczędzić osobie zarządzającej magazynową logistyką. Prześledźmy ich praktyczne wykorzystanie w przypadku działalności na małą,jak i na dużą skalę — na przykładzie sklepu sportowego Cool Sport oraz firmy farmaceutycznej KRKA-Polska. W obu przypadkach zastosowano różne rozwiązania techniczne.
Firmy z branży IT w ostatnich miesiącach wzywane były do magazynów niczym lekarz pierwszego kontaktu po to, by szybko zdiagnozować i jak najszybciej zlikwidować kłopoty związane z zarządzaniem zapasami. Tyle tylko, że ingerencja w „żywy organizm”, jakim jest magazyn, wymaga czasu oraz zaangażowania obu stron kontraktu.
W pierwszym półroczu br. operatorzy logistyczni — po przerwie — znów chętniej inwestują w sprzęt magazynowy, przede wszystkim w zakup i wynajem regałów
oraz wózków widłowych. Tak wynika
z czerwcowej sondy przeprowadzonej przez „Nowoczesny Magazyn”. Co kupowali operatorzy, jakie kryteria wyboru miały dla nich największe znaczenie i jak prognozują kolejne półrocze?
Redakcja „Nowoczesnego Magazynu” tym razem szukała na rynku oszczędnego, niewielkiego wózka widłowego. Kierowaliśmy się kilkoma głównymi wytycznymi.