Dołącz do czytelników
Brak wyników

SYSTEMY SKŁADOWANIA

20 grudnia 2021

NR 6 (Grudzień 2021)

Strategie składowania. Automatyczne systemy do składowania blachy

0 166

Automatyzacja może pomóc zwiększyć wydajność i elastyczność w magazynie. Pomaga też w gospodarowaniu artykułami „trudnymi”, a za takie uznać można arkusze blachy. Są duże i kłopotliwe w obsłudze, trudno je chwycić i transportować. Najbardziej odpowiedni jest system indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego użytkownika, który jednocześnie harmonijnie integruje się ze środowiskiem magazynowym. Takie rozwiązanie potrafi zapewnić niemal bezobsługowy przebieg materiałów.

Większość producentów blach nie składuje ich we własnym zakresie. Realizują konkretne zamówienia, a wyprodukowaną blachę wysyłają bezpośrednio do odbiorcy. To do niego należy najczęściej magazynowanie takiej ilości blachy, aby wystarczyła mu do działalności. Magazynowanie blachy bywa trudne, a obchodzenie się z ogromnymi arkuszami wręcz niebezpieczne. W sukurs przychodzi coraz częściej… automatyka. W składowaniu pomagają profesjonalne programy komputerowe, które są w stanie wyliczyć dostępność przestrzeni i ocenić, jak bezpiecznie magazynować konkretne rodzaje blachy. Oprócz oszczędności miejsca oraz zminimalizowania ilości środków transportu wewnętrznego, automatyczne systemy składowania blach umożliwiają zwiększenie produktywności posiadanych maszyn obróbczych.

Te cechy trzeba wziąć pod uwagę

Automatyczne systemy składowania blach funkcjonują z powodzeniem od lat, a mimo tego nadal ceniona jest ich innowacyjność. Bez względu na rodzaj zastosowanego rozwiązania w sposób fundamentalny ograniczają ilość niebezpiecznych czynności wykonywanych wcześniej przez człowieka. Aby urządzenie w 100% spełniło swe zadanie, należy zoptymalizować liczbę półek, przestrzeń między nimi, maksymalną nośność półki. Ważne są rozmiary składowanych arkuszy.
Łukasz Kańtoch, dyrektor, ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne, podkreślał swego czasu na naszych łamach, że nie istnieje jeden idealny model automatycznego systemu magazynowego do składowania blach. – Przy opracowywaniu koncepcji organizacji systemu magazynowego klienta nasi konstruktorzy biorą pod uwagę m.in. takie czynniki, jak wymiary składowanych blach, ich ciężar, charakterystykę budynku, w tym jego wysokość, co decyduje o ilości składowanych półek z towarem (im wyższe pomieszczenie, tym lepiej), potrzebę integracji z urządzeniami peryferyjnymi, np. do obróbki metalu, pomiarów wagi, czy systemem ERP/WMS przedsiębiorstwa, sposób załadunku i rozładunku – za pomocą manipulatora, wózka widłowego czy robota oraz wiele innych – mówił Kańtoch.
Marcin Kozłowski, prezes zarządu, Baumalog, podkreśla, że przed wyborem konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę to, jaką rolę ma odgrywać taki „automat”, czy planujemy zwiększenie w przyszłości mocy produkcyjnych lub pojemności oraz z jaką częstotliwością transportowane będą składowane materiały. Ważna jest modułowa konstrukcja pozwalająca na ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości oraz możliwość integracji z innymi maszynami produkcyjnymi jak np. wycinarki laserowe. – W celu większej uniwersalności regały automatyczne TwinTower® 
mogą zostać połączone ze sobą stacją transferową zapewniającą dostęp do całego asortymentu blach przy użyciu każdej ze stacji załadunkowo-rozładunkowych. W przypadku składowania dużych ilości arkuszy i asortymentów warto rozważyć wdrożenie systemu MultiTower z układnicą magazynową – system może być wyposażony w wiele stacji załadunkowo-rozładunkowych umożliwiających transport materiałów do wielu maszyn ciągu technologicznego – mówi Kozłowski, dodając, że nieodzownym kryterium oceny jest również zapewnienie przez dostawcę profesjonalnych usług serwisowych oraz należytej obsługi technicznej gwarantującej wieloletnią bezawaryjną pracę dostarczonego systemu.
 


Marcin Kozłowski
prezes zarządu, Baumalog

Podstawowym narzędziem do utrzymania w ruchu dostarczanych przez systemów jest system autodiagnostyki oraz możliwość zdalnego dostępu do sterowania, zalecamy również coroczny przegląd mechaniczny naszych automatycznych systemów składowania. Coraz większą wagę przywiązujemy do predykcyjnego utrzymania ruchu, które eliminuje awarie i pozwala unikać kosztownych przestojów. Dzięki nowym rozwiązaniom możliwe jest wyposażenie maszyn w czujniki i systemy, które skutecznie monitorują procesy, analizują oraz raportują zdarzenia w czasie rzeczywistym.


Podobne, ale nie jednakowe

Rozwiązanie dla klientów poszukujących kompaktowego systemu magazynowego, przeznaczonego do składowania niedużych ilości blach i elementów płaskich, ma m.in. Remmert. BASIC Tower nadaje się do instalacji bezpośrednio przy maszynach obrabiających blachy. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego (np. bezpośredni wybór palety). Liczba miejsc magazynowych jest dowolna, do maksymalnej wysokości 7,25 m. 
Ciężar użytkowy jednej palety sięga 3 t. Magazyn może pracować w trybie półautomatycznym lub w pełni automatycznym. Dostawca zwraca uwagę na szybki montaż dzięki prostej koncepcji plug-and-run. Argumentem przemawiającym za zainteresowaniem się tym regałem mają być konkretne dane: redukcja powierzchni magazynowej o 70%, skrócenie czasu obsługi materiału o 80%, jak również całkowite wyeliminowanie uszkodzeń materiału.
Uniwersalnym, automatycznym magazynem blach jest ES Tower (Europa Systems). Zbudowano go z trzech kluczowych elementów. To regały z paletami, na których składowane są arkusze blach, ruchoma winda przemieszczająca w pionie paletę oraz stacja odbioru i załadunku materiału. Każda półka ma rozstaw, który zależy od rodzaju i wielkości składowanego materiału – minimalny rozstaw półki wynosi 180 mm (maksymalna liczba półek 34 szt. dla pojedynczego regału). Regał ma mechaniczne lub „ręczne” sterowanie. Operator może zaplanować pobieranie lub wprowadzanie właściwego materiału. Zawartość każdej palety 
(np. rodzaj, grubość i ilość materiału) jest zapamiętywana przez system. Na półce można składować do 3 t blachy, arkusze mogą mieć rozmiary: 3 × 1,5 m. Wysokość magazynu mieści się w zakresie od 3,5 do niemal 8 m. ES Tower jest używany najczęściej w branżach motoryzacyjnej, drzewnej i metalowej (m.in. Kimla i Fama).
 


Kasto ABX ecostore to kolejny, ustandaryzowany system przechowywania blach. Relatywnie wysoka gęstość składowania na możliwie najmniejszej powierzchni jest osiągana dzięki optymalnemu podziałowi (wysokość) komór. Prowadzi to do większego porządku, czystości i bezpieczeństwa. Zastosowano wtykowe, modułowe wsporniki palet. Oszczędność czasu przy użytkowaniu wynika m.in. z bezpośredniego dostępu (bez dodatkowych urządzeń podnoszących). Wysokość załadunku to 50–950 mm, wysokość systemu 3,1–8 m.
Najczęściej wdrażanym przez Baumalog regałem automatycznym do składowania arkuszy blach jest TwinTower®, składający się z dwóch kolumn składowania, pomiędzy którymi porusza się winda transportująca półki. Załadunek i rozładunek blach na półki odbywa się w zależności od wersji, na ruchomej lub stałej stacji. Ruchome stacj...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy