Synergia systemów zabezpieczeń technicznych

Bezpieczeństwo

Rozważając kwestie synergii, nie sposób odejść od fundamentów, jakimi są definicje i pojęcia naukowe. Mimo że artykuł ten nie aspiruje do opracowania naukowego, ważne jest zrozumienie kilku kwestii podstawowych. „Z synergią mamy do czynienia, gdy uzyskujemy wzajemne potęgowanie się dwóch lub więcej elementów uznanych za czynniki sprawcze i przez to wywieranie potęgującego wpływu na inny element uznany za pożądaną cechę (…)”[1]. Definicja ta, będąca jedną z wielu, prezentuje mechaniczne podejście do kwestii synergii. System ochrony bardzo mocno przypomina mechanizm, z wszelkimi jego cechami, dlatego od niego postanowiłem zacząć.

Czym jest system zabezpieczeń technicznych?

Gdybyśmy spojrzeli na to przez pryzmat ustawy o ochronie osób i mienia[2], doszlibyśmy do wniosku, że są to elektroniczne urządzenia i systemy alarmowe sygnalizujące zagrożenie z chronionego obiektu oraz urządzenia i środki mechanicznego zabezpieczenia, tak bowiem stanowi art. 3 tej ustawy. Pozostanie na poziomie ustawowym byłoby jednak sporym błędem, znacznie zubożającym cały kompleks urządzeń, składających się w praktyce na system zabezpieczenia technicznego. A mamy tutaj prawdziwe bogactwo urządzeń i rozwiązań, które widzimy codziennie w obiektach logistycznych, a które bardzo często są instalowane i eksploatowane w sposób nieskoordynowany, nie dając szansy na osiągnięcie efektu synergicznego.

System Kontroli Dostępu, czyli zespół wzajemnie powiązanych urządzeń, którego celem jest ograniczenie dostępu do obiektu, obszaru czy pomieszczenia. Najczęściej system ten jest kojarzony z czytnikami kart kontroli dostępu, klawiaturami, na których należy wpisać określony kod, czy też czytnikami biometrycznymi. W tle mamy centralne urządzenie sterujące systemem, elementy zasilania, transmisji danych oraz oprogramowanie, w tym komponent cybersecurity. To jednak nie koniec. Bo przecież w tym systemie muszą być także jakieś drzwi, brama czy szlaban. A skoro tak, to musi być też cała mechanika i automatyka tych urządzeń, w postaci skrzydeł drzwiowych o odpowiednich parametrach, odpowiednio wytrzymałych zawiasów. Muszą być ponadto rygle i zwory elektromagnetycz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy