Teoria ograniczeń, czyli TOC

Zarządzanie

W biznesie, jak w życiu osobistym, spotykamy się z ograniczeniami. Nie możemy spełnić marzeń, oczekiwań związanych z własnym rozwojem i rozwojem firmy, w której przyszło nam pracować. Co jest źródłem tych ograniczeń? Jak je przezwyciężać i uzyskiwać oczekiwane efekty? W tym artykule zajmiemy się przełamywaniem ograniczeń, 
które nie pozwalają wyzwolić potencjału drzemiącego w firmie. 

 

Czym jest ograniczenie? Skupimy się na ograniczeniach w działalności gospodarczej, choć temat zostanie potraktowany szeroko — tak jak jest rozumiany przez twórcę tej koncepcji — Eliyachu M. Goldratta — fizyka, który stał się jednym z guru zarządzania. W pierwszej kolejności przychodzą na myśl ograniczenia techniczne, wynikające na przykład z niedostatecznych zdolności produkcyjnych. Rynek oczekuje od nas wykonania produktu lub usługi, ale brak zasobów powoduje, że nie jesteśmy w stanie sprostać temu oczekiwaniu. Dłuższy czas realizacji, opóźnienia w stosunku do wcześniejszych obietnic, chaos w systemie produkcyjnym wywołany ciągłymi zmianami priorytetów, to najczęstsze objawy występowania tego typu ograniczeń. 
Tymczasem w przedsiębiorstwach drzemią olbrzymie, nieujawnione rezerwy. Odpowiednia eksploatacja zasobów pozwala często na znaczny bezinwestycyjny wzrost możliwości produkcyjnych. Rozwinięcie teorii ograniczeń dla systemu produkcyjnego pozwala identyfikować i wyzwolić drzemiący potencjał.
Innego rodzaju ograniczenia stwarzać może rynek. W tym przypadku mamy pełne możliwości sprostania wyszukanym oczekiwaniom klientów, tyle że brak zamówień uniemożliwia wykorzystanie naszego potencjału. Teoria ograniczeń dla systemu dystrybucyjnego oraz wskazania zmierzające do zmiany podejścia do klienta (w szczególności poszukiwania obustronnych korzyści ze współpracy) pozwalają przełamać znaczną część ograniczeń rynkowych.
I wreszcie trzeci przykład — chyba najciekawszy, a na pewno najbardziej uniwersalny. Ograniczenia tkwiące w nas samych, w naszych procedurach, rutynie i przekonaniach, które są ich źródłem. Z tymi najciężej walczyć, wymaga to bowiem zmiany sposobu myślenia, wyzwolenia się od zakorzenionych stereotypów, które kierowały naszymi działaniami...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy