Wiem, gdzie jesteś

SYSTEMY SKŁADOWANIA

Działalność sklepu internetowego różni się od tradycyjnych placówek. Zamówiony towar nie jest dostępny dla kupującego od razu. Zazwyczaj jest przechowywany w magazynie, skąd trafia do klienta. Taki towar, stojący na magazynowej półce, jest odszukiwany przez pracownika, pakowany i wysyłany. Jednak przeważnie zamówienia w e-sklepach składają się z kilku pozycji. W takich przypadkach kompletowanie zamówienia komplikuje się. Odpowiednie wsparcie informatyczne i organizacja procesu pozwalają na skumulowanie całego zapotrzebowania na dany towar i rozdysponowanie go na wszystkie zlecenia. Innymi słowy, magazynier pobiera jednorazowo kilkadziesiąt sztuk danego produktu, a nie wyszukuje go kilkadziesiąt razy.

W „Ogólnopolskim Badaniu Logistyki Rynku E-commerce” z 2012 r. czytamy, że 98% sklepów internetowych przyznaje, że ponad jedna dziesiąta wysyłek jest błędnych. To z kolei przekłada się na zyski e-handlowców. Raport Gemius 2012/2013 pokazuje, że 38% klientów rezygnuje z zakupów przez internet z obawy przed otrzymaniem innego produktu niż zamówiony.

 

Technologie wspierające kompletację

Pick-by-point
W rozwiązaniu pick-by-point ruchome źródło światła oznacza miejsca magazynowania towaru. Największymi zaletami tego systemu są niskie koszty montażu, proste podłączenie do nadrzędnych systemów, prosta konfiguracja i elastyczność w dostosowywaniu do nowych miejsc składowania. Po aktywacji zlecenia miejsce magazynowania zostaje zaznaczone punktem świetlnym. Informacja o ilości artykułów do pobrania i ich charakterystyka jest przekazywana przez słuchawki bezprzewodowe. 

Pick-by-radar
Metoda polega na kontroli powierzchni i obszarów przed regałami lub szeregami palet za pomocą kurtyny świetlnej. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu do analizy obrazu możliwa jest precyzyjna kontrola dostępu do gniazd magazynowych znajdujących się za tą powierzchnią. Bezpośrednio po aktywacji zamówienia przed półkami uruchamiane zostają trzy powierzchnie: pobrania (zielona), zabroniona (czerwona) i wirtualny przycisk (niebieska). Pracownik może sięgać tylko do gniazda znajdującego się za powierzchnią zieloną. Przy sięgnięciu do obszaru zabronionego następuje rejestracja błędu i zostaje uruchomiony alarm. Wirtualny przycisk (powierzchnia niebieska) służy do kwitowania. 

Pick-by-light
Pick-by-light to system wskaźnikowy zainstalowany...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy