Dołącz do czytelników
Brak wyników

WMS do kwadra(n)tu

Baza wiedzy | 23 września 2021 | NR 4
0 132

Rynek WMS jest dojrzały, ale rośnie konkurencja w zakresie cen, wsparcia automatyzacji, geografii, sieci partnerskich, adaptacyjności i usług w chmurze wskazują eksperci Gartnera w opublikowanym w ostatnich tygodniach raporcie „Magic Quadrant for Warehouse Management Systems”.

Gartner definiuje system zarządzania magazynem (WMS) jako „system, który pomaga zarządzać i inteligentnie wykonywać operacje w magazynie lub centrum dystrybucji”. Zastosowanie systemu daje takie możliwości jak obsługa przyjęcia towaru do magazynu, przeniesienia towarów w magazynie, lokalizacji zapasów, zarządzania zapasami, liczenia cykli, układania zadań, planowania fal, układania kolejności zleceń, kompletacji zamówień, uzupełniania, pakowania, wysyłki, zarządzanie zasobami ludzkimi. System posiada także interfejsy dla zautomatyzowanego sprzętu do obsługi materiałów. Gartner definiuje także rozszerzone możliwości WMS, które obejmują: zarządzanie zasobami ludzkimi, slotting, yard management, kompletację głosową, statusy przesyłki, VAS, rozliczenia za logistykę zewnętrzną (3PL).
W tym roku Gartner przebadał 60 dostawców WMS, ale w raporcie finalnie pojawiło się 18, którzy wpisali się w bardzo rozbudowane i szczegółowe kryteria oceny. Noty dostawców i produktów nie zmieniły się radykalnie od ubiegłorocznych, chociaż, jak wskazują eksperci, wzrosło zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania, wdrożenia w chmurze i wsparcie dla automatyzacji.

 


Liderzy


Autorzy raportu twierdzą także, że wyspecjalizowani dostawcy WMS nadal dominują w najbardziej wyrafinowanych i złożonych środowiskach magazynowych ze względu na rozległość i głębię ich obecnych systemów, ich przywództwo w myśleniu i ich pozycję jako dostawców, których inni chcą naśladować. Wyszli poza podstawowe systemy WMS, rozszerzając swoje portfolio w pionie i poziomie. Blue Yonder, Körber i Manhattan Associates pozostają w kwadrancie Liderów, głównie ze względu na ich doświadczenie w obsłudze dużych, złożonych użytkowników za pomocą funkcjonalnie szerokich i głębokich systemów WMS. 
WMS dostawców określanych przez Gartnera jako Megasuite (tj. Infor, Oracle i SAP) nadal ewoluują, a dostawcy pogłębiają podstawowe funkcje WMS, a także niektóre rozszerzone jego możliwości. Chociaż rozwiązania te nie dorównały jeszcze Blue Yonder i Manhattan Associates, stały się realną alternatywą. Infor, Oracle i SAP pozostają w kwadrancie Liderów ze względu na kilka czynników. Obejmują one siłę ich wzrostu rynkowego, zdolność do obsługi globalnych klientów, innowacje w obszarach otaczających systemy WMS, przekonujące strategie konwergencji realizacji łańcucha dostaw (SCE-Supply Chain Execution) i ogólną akceptację rynku. 


Wizjonerzy


Kwadrant Wizjonerów jest wypełniony dostawcami, którzy umacniają swoją pozycję liderów myśli, zachowując jednocześnie zdolność do efektywnej realizacji. Wykazują co najmniej jedną z następujących cech: innowacyjne i zróżnicowane rozwiązania, atrakcyjną i wyjątkową pozycję na określonym rynku pionowym lub charakterystyczne strategie wejścia na rynek. Sprzedawcy z tej ćwiartki, choć są innowacyjni i oferują intrygujące rozwiązania, muszą jeszcze ugruntować swoją długoterminową rentowność biznesową i pozycję na globalnym rynku. Softeon, choć mały, jest innowatorem, wykorzystującym silną platformę architektury zorientowanej na usługi. Rozszerza koncepcje WMS na bardzo unikalne rynki, takie jak logistyka produktów cyfrowych. Tecsys nadal wykorzystuje swoją fachową wiedzę w zakresie opieki zdrowotnej, administracji rządowej i innych branżowych środowisk magazynowych. Reply utrzymuje swoją pozycję w tym kwadrancie, głównie dzięki innowacyjnemu podejściu do architektury WMS i strategii cloud-first.


Niszowi gracze


Kilku dostawców znajduje się w kwadrancie Niszo...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy