Współzależność koncepcji logistycznej i projektu oświetlenia

Jak dobór oświetlenia wpływa na procesy magazynowe?

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

W początkach swojego istnienia czciliśmy Słońce i Księżyc, opanowaliśmy świat z pomocą ognia rozpraszającego ciemności. Cykl dzienny człowieka zmienia się wraz z rozwojem technologii i otaczającego nas świata, od wstawania o świcie i kładzenia się spać „z kurami” o zmroku, po pracę na trzy zmiany. Jest to możliwe dzięki sztucznemu oświetleniu – od pochodni, kaganków i lamp naftowych w zamierzchłych czasach, po powszechne obecnie oświetlenie elektryczne, coraz wydajniejsze i bardziej oszczędne. Państwa wprowadziły regulacje dotyczące wymaganych poziomów oświetlenia, a my, w domach i w pracy, dobieramy optymalne dla naszego komfortu lampy i żarówki. Poziom oświetlenia i jego barwa wpływają znacząco na komfort pracy. Dobierając poziom oświetlenia, musimy pamiętać nie tylko o typie budynku, specyfice pracy, stanowisku czy przestrzeni, ale też o przepisach prawa. Inne oświetlenie będziemy mieli w hali magazynowej, produkcyjnej czy w typowym biurowcu.

Wyróżnia się główne trzy typy oświetlenia mające zapewnić nam przede wszystkim możliwość wykonywania różnych czynności, ale także pełniące funkcję ozdobną:

  • Oświetlenie ogólne – sprawia, że możemy się swobodnie przemieszczać i orientować w danej przestrzeni, np. w hali magazynowej. Jest to oświetlenie zwykle montowane do sufitu, zapewniające mocno rozproszone, odbite, światło. Ten typ najczęściej jest włączony przez większość czasu lub nieprzerwanie.
  • Oświetlenie miejscowe – zapewnia wymagany poziom jasności na danym stanowisku pracy do wykonywania danych zadań, np. przy stacji pakowania. Często stosowane są lampy umożliwiające skierowanie światła dokładnie w potrzebne miejsce, zwykle o większej mocy.
  • Oświetlenie dekoracyjne – jak sama nazwa wskazuje, służy np. do oświetlenia obrazów czy pucharów celem podniesienia walorów estetycznych

Dodatkowo możemy mówić jeszcze o czwartym typie oświet...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy