Autor: Szymon Olszewski

konsultant i project engineer, Międzynarodowa Grupa Doradczo-Inżynierska Miebach Consulting

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Automatyka a zrównoważony rozwój

Sustainability – to ostatnio bardzo modne, mądrze brzmiące słowo, używane przez wielu uczestników życia zarówno politycznego, jak i gospodarczego, głównie w kontekście troski o środowisko naturalne. Firmy chwalą się byciem Sustainable Company czy tworzeniem Sustainable Supply Chains. Świetnie! Tylko co to właściwie znaczy?

Czytaj więcej

Jeden… dwa… trzy… cztery… Rewolucje przemysłowe w magazynie

XVIII w., Anglia, ówcześnie najbogatszy kraj świata, zmaga się ze narastającym kryzysem energetycznym spowodowanym niedoborami drewna i tzw. małą epoką lodowcową. Anglicy sięgają zatem po węgiel kamienny. Wkrótce pojawiają się innowacje techniczne: maszyna tkacka i silnik parowy, wykorzystujący wysokokaloryczne paliwo, jakim jest węgiel. Jednocześnie rozwijają się technologie metalurgii żelaza.

Czytaj więcej

Czy zamawiał Pan budzenie na szóstą?

Wdrożenie kanału sprzedaży internetowej wymaga gruntownej rewizji procesów wewnątrzmagazynowych. Tradycyjna kompletacja pojedynczych wielopozycyjnych i wielosztukowych zamówień przestaje mieć rację bytu. Przy rosnącym rozdrobnieniu zamówień rośnie udział bezproduktywnego czasu w manualnym procesie, który musi zostać pokryty przez dodatkowy personel. Po osiągnięciu masy krytycznej procesowanych zamówień może nastąpić reakcja łańcuchowa: wielka liczba przeszkadzających sobie pracowników dodatkowo obniża ich wydajność, więc potrzeba ich więcej i problem narasta. Należy więc przekształcić proces w taki sposób, aby zredukować czas bezproduktywny. Można to osiągnąć przez zmianę strategii kompletacji oraz dodatkowo przez zmianę środków technicznych, aż do wdrożenia automatyki.
 

Czytaj więcej

Rosnące niezadowolenie?

Rozwój nowych technologii informatycznych, rosnąca konkurencja w biznesie, rosnące wymagania dotyczące czasu realizacji zleceń, skrócenie cyklu życia produktów, zmieniające się potrzeby i wymagania klientów... – to tylko kilka czynników które skłoniły wiele przedsiębiorstw do rewizji i reorganizacji swojej strategii biznesowej. Od prawie 10 lat coraz więcej firm powraca do skupienia się na swojej kluczowej działalności, w której mają cały niezbędny know-how i doświadczenie, stanowiące podstawę ich konkurencyjności. 

Czytaj więcej

Kompletacja z automatu

Jedną ze znamiennych cech w logistyce branży farmaceutycznej jest bardzo duża rozpiętość artykułów, składowanych w różnych strefach magazynu o różnych wymaganiach i parametrach, w tym temperaturowych. Często uniemożliwia to stworzenie uniwersalnego procesu kompletacji i wymaga rozbicia go na kilka etapów, z wykorzystaniem różnych dostępnych technik. W przypadku centrum dystrybucji obsługującego bezpośrednie dostawy do aptek bardzo poważnymi wyzwaniami stają się serwis dostaw i struktura zamówień. 

Czytaj więcej

Łączymy magazyn ze światem

Żaden, nawet najnowocześniejszy, zautomatyzowany magazyn nie będzie działał poprawnie, jeżeli jego poszczególne elementy nie będą ze sobą współpracować. Jednym z najważniejszych elementów regulujących maksymalne możliwości całej instalacji logistycznej są doki i przylegające do nich strefy przyjęć i wydań. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu, mając na uwadze, że strefa wejścia/wyjścia jest najważniejszym interfejsem łączącym nasz magazyn ze światem zewnętrznym.

Czytaj więcej

Współzależność koncepcji logistycznej i projektu oświetlenia

W początkach swojego istnienia czciliśmy Słońce i Księżyc, opanowaliśmy świat z pomocą ognia rozpraszającego ciemności. Cykl dzienny człowieka zmienia się wraz z rozwojem technologii i otaczającego nas świata, od wstawania o świcie i kładzenia się spać „z kurami” o zmroku, po pracę na trzy zmiany. Jest to możliwe dzięki sztucznemu oświetleniu – od pochodni, kaganków i lamp naftowych w zamierzchłych czasach, po powszechne obecnie oświetlenie elektryczne, coraz wydajniejsze i bardziej oszczędne. Państwa wprowadziły regulacje dotyczące wymaganych poziomów oświetlenia, a my, w domach i w pracy, dobieramy optymalne dla naszego komfortu lampy i żarówki. Poziom oświetlenia i jego barwa wpływają znacząco na komfort pracy. Dobierając poziom oświetlenia, musimy pamiętać nie tylko o typie budynku, specyfice pracy, stanowisku czy przestrzeni, ale też o przepisach prawa. Inne oświetlenie będziemy mieli w hali magazynowej, produkcyjnej czy w typowym biurowcu.

Czytaj więcej

Co począć z pękającym portfelem indeksów magazynowych?

Niezależnie od branży i prowadzonego biznesu na samym końcu każdego łańcucha dostaw trafiamy na klienta końcowego. Klienta, który z roku na rok ma rosnące wymagania i oczekiwania wobec producenta czy dostawcy. Coraz częściej wiąże się to bezpośrednio z rosnącą różnorodnością dostępnych mutacji, modyfikacji, odmian czy chociażby wersji kolorystycznych oferowanych produktów. Rosnące wymagania klienta muszą zostać spełnione, jeżeli firma chce pozostać konkurencyjna, co z kolei rzutuje w znacznym stopniu na sytuację w łańcuchu dostaw, a w szczególności w magazynie. Jako firma doradcza coraz częściej natrafiamy u naszych klientów na wyzwania związane z rosnącą ilością SKU, silnym wzrostem przepływów, poziomu zapasu oraz gwałtownym kurczeniem się dostępnej przestrzeni magazynowej.
 

Czytaj więcej