Zakładowy Regulamin Ruchu — logistyka a bezpieczeństwo pracy

Bezpieczeństwo

Prawidłowe funkcjonowanie każdego systemu logistycznego związane jest z odpowiednim doborem parametrów infrastruktury, jak też eksploatowanych urządzeń. Przykładem może tu być dobór szerokości roboczych korytarzy międzyregałowych dla wózka widłowego (parametr Ast). 

 

Nie jest to jednak jedyny warunek gwarantujący wydajną pracę magazynu czy też zakładu produkcyjnego. Konieczne jest dodatkowo ustalenie zasad bezpiecznej i efektywnej eksploatacji infrastruktury i urządzeń oraz przekazanie tej wiedzy pracownikom. Zazwyczaj odbywa się to poprzez przeszkolenie pracowników w oparciu o zapisy stanowiskowych instrukcji pracy lub też instrukcji obsługi urządzeń. Praktyka tego rodzaju zaniedbuje jednak bardzo ważny element działania systemu logistycznego przedsiębiorstwa, którym jest przemieszczanie się pracowników i środków transportu po drogach i placach zakładowych. Dokumentem formalizującym zasady poruszania się po drogach i placach jest Zakładowy Regulamin Ruchu, o którym traktuje niniejszy artykuł.

 


Co to jest Zakładowy Regulamin Ruchu?


Zakładowy Regulamin Ruchu jest oficjalnym dokumentem sporządzonym przy uwzględnieniu specyfiki danej firmy. Dokument ten przede wszystkim określa zasady poruszania się użytkowników dróg w obszarze zakładu, dodatkowo definiując też:
 dopuszczalne prędkości poruszania się środków transportu po drogach i placach zakładowych;
 pierwszeństwo przejazdu dla typowych sytuacji drogowych występujących w obrębie dróg wewnętrznych;
 procedury postępowania w przypadku zaistnienia kolizji drogowejw obszarze firmy;
Należy zauważyć, iż określone w Regulaminie zasady dotyczą nie tylko pracowników danej firmy, ale też dostawców, kooperantów itp. (osoby niezatrudnione w danej firmie). Stąd też koniecznym jest, aby Regulamin nie był dokumentem dostępnym jedynie przes...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy