Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zmiana charakteru magazynów – zmiana współpracy

Baza wiedzy | 24 czerwca 2021 | NR 5
0 164

Mamy rok 2015 i jesteśmy kilka tygodni po wylądowaniu Marty’ego McFlaya, bohatera Powrotu do przyszłości... W internecie huczało od tego, czy teraźniejszość zaskoczyłaby przybyszów podróżujących wehikułem czasu i na ile jest ona odpowiedzią na pomysły sprzed 30 lat. A jak to się ma do naszej branży? Oczywiście i ona uległa zmianie – dzisiejsze obiekty magazynowe klasy „A”, które buduje Panattoni Europe, dzieli przepaść od tych, które służyły za magazyny zaraz po roku 1989, nie wspominając o samej technologii i rozwiązaniach stosowanych przez branżę TSL. Ale my, jako deweloper, dostrzegamy również ogromne różnice w samej współpracy i to nie na przełomie 30 lat, ale 10 – czyli dokładnie tylu, ile firma istnieje na rynku europejskim.

Utarło się, że obiekt magazynowy, jeśli nie ma charakteru BTS, jest uniwersalny i to właściwie on dominuje na polskim rynku. Tymczasem odchodzi się od budowy tego typu obiektów na szeroką skalę na rzecz obiektów przeznaczonych dla różnych branż, w zależności od zaplanowanej lokalizacji takich inwestycji. Zmianie uległa również współpraca deweloperów z logistykami w stosunku do tej sprzed lat, i to diametralnie.
Ewolucja współpracy na linii deweloper – logistyk dotyczy innego podejścia zarówno z naszej strony, jak i samych logistyków. Wnikliwie słuchamy głosów klientów i próbujemy na nie odpowiadać; reagujemy na zapotrzebowania dotyczące bardzo specyficznych magazynów. Często wymagają one rozwiązań platform cross-dockowych, odpowiedniej siatki słupów dla danego układu regałów czy wysokości składowania dla pewnego typu produktu. Rozszerzamy również nasz portfel magazynów z systemem chłodzącym, kontrolą temperatury i wilgotności nie tylko dla przemysłu spożywczego, lecz także bardziej specjalistycznego, jak np. farmacja. Należy zwrócić uwagę, że nie są to już tylko magazyny do dystrybucji produktów farmaceutycznych, ale również ich produkcji, które muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi. To wszystko sprawia, że budowane przez nas obiekty magazynowe są niemal szyte na miarę – coraz częściej odchodzimy od uniwersalności. 
W przypadku logistyków i ewolucji podejścia ich do współpracy z deweloperem należy zaznaczyć, że ta branża zawsze miała świadomość konieczności głębszej eksploracji i odpowiadania na zapotrzebowania swoich klientów. Z tego powodu t...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy