Automagazyn wart pół miliarda

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Wysoka wartość, najróżniejsze kształty, konieczność posiadania odpowiedniego zaplecza i infrastruktury... Samochody należą do tych grup towarów, których składowanie wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Jak w praktyce działa „magazyn samochodów”? Poszukując odpowiedzi, zajrzeliśmy na plac w podpoznańskim Swarzędzu.

 

To właśnie w Swarzędzu mieszczą się obiekty STS Centrum Dystrybucji Samochodów. Historia marki STS sięga 1990 r. Obecnie jest to gigant zajmujący blisko 300 tys. m2 powierzchni i zatrudniający ok. 750 pracowników. Olbrzymi potencjał, w połączeniu z zapleczem i konsekwentnym rozwojem, oznacza dziś posiadanie ok. 40% rynku dystrybucji samochodów w Polsce. 

 

Do dyspozycji jest m.in. trzytorowa bocznica kolejowa

 

Jak to działa?


Zasada „obrotu” samochodami pozornie jest niezwykle prosta. W momencie zakupu auta przez klienta w salonie diler danej marki zamawia samochód bezpośrednio z fabryki producenta. Samo auto ktoś jednak musi dostarczyć. I tym własnie zajmuje się STS — stanowiąc ogniwo procesu logistycznego pomiędzy producentem auta a dilerem i klientem końcowym. Do STS sprowadzane są zwykle auta już konkretne, szyte na „wymiar” wymagań ostatecznego odbiorcy. Współczesne samochody występują bowiem w tak wielu wariantach, że niemożliwe b...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy