Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

20 grudnia 2021

NR 6 (Grudzień 2021)

Automatyczny magazyn palet

0 182

Współcześnie system intralogistyczny, to coś więcej niż flota robotów AGV. Składa się na niego cały ekosystem produkcyjny, wymagający odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki tkwi w automatyzacji intralogistyki. Co jeszcze umożliwia robotom mobilnym AGV/AMR stać się najlepszą alternatywą dla tradycyjnego transportu wewnątrzzakładowego?

W ostatnich dziesięcioleciach technologia obsługi transportu szybko się rozwinęła. Jednym z głównych osiągnięć w tym obszarze jest ewolucja zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV) w autonomiczne roboty mobilne (AMR). 
Od czasu, kiedy wprowadzono pierwsze roboty AGV, system ich nawigowania ewoluował na różnych etapach – od mechanicznego, optycznego, indukcyjnego, odometrycznego i laserowego do dzisiejszego, opartego na systemach wizyjnych. Eksperci z Etisoft Smart Solutions proponują rozwiązanie, które pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał robotów w magazynie. 

Czego potrzebują autonomiczne roboty mobilne?

W każdej przestrzeni magazynowej potrzebne są obsługa i infrastruktura, która pomaga pracownikom w przeładowywaniu, sortowaniu i układaniu składowanych produktów. Podobne wymagania muszą zostać spełnione w przypadku floty robotów AGV/AMR. Dla wydajnego funkcjonowania zakładu roboty potrzebują własnej wewnętrznej infrastruktury pomocniczej. Każdy robot przypisany jest więc do stacji ładowania akumulatorów, do której sam podjeżdża, gdy poziom energii spadnie do określonego poziomu. Szybkie podładowanie jest także możliwe w okresach przestoju. Wewnętrzne systemy monitorowania pozwalają robotom dokonywać operacji ładowania w najbardziej optymalnych momentach. I co ważne – bez potrzeby ludzkiej ingerencji. Należy im jednak zapewnić odpowiednią przestrzeń, ponieważ roboty, transportując towary, poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. 

Efektywny transport wewnątrzzakładowy – jak to osiągnąć?

Współcześnie nowoczesne przedsiębiorstwa, myśląc o optymalizacji działań na halach produkcyjnych i obsłudze dużej ilości stanowisk, mierzą się z wyzwaniem efektywnego transportu wewnątrzzakładowego oraz składowania palet.  Z tego powodu tradycyjny transport jest coraz częściej zastępowany poprzez wykorzystanie mobilnych robotów AGV/AMR. Dostępne dziś rozwi...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy