Suwnice i antresole. Zagospodarowanie powierzchni magazynowej

TEMAT NUMERU

Efektywne wykorzystanie przestrzeni to spore wyzwanie w magazynie, jednak odpowiednie podejście do tego tematu może przynieść wiele korzyści. W tym celu warto zastosować m.in. dodatkowe urządzenia w postaci suwnic, a także rozważyć rozbudowę hali o tzw. antresolę, czyli zabudowanie górnej części kondygnacji. Podczas gdy urządzenia pozwolą zwiększyć sprawność obsługi towarów, dodatkowe elementy konstrukcji zwiększają powierzchnię użytkową. Antresola może być funkcjonalną, a często także bardziej opłacalną alternatywą dla budowy kolejnego piętra, jednak efektywne zastosowanie tego rozwiązania – podobnie jak suwnic – wymaga zapoznania się z kluczowymi informacjami na ten temat. Oto kwestie, które warto mieć na uwadze przy projektowaniu magazynu.

Czym jest i do czego służy suwnica w magazynie?

Suwnica to urządzenie należące do grupy tzw. dźwignic – są to sprzęty wykorzystywane do przemieszczania ładunków w pionie lub poziomie. W przypadku suwnic proces ten odbywa się z wykorzystaniem ruchu przerywanego i z użyciem mechanizmów do podnoszenia lub opuszczania, czyli wciągarek i wciągników. Konstrukcja suwnicy obejmuje zarówno same mechanizmy, jak i układy sterowania czy zasilania, a także konstrukcję nośną o odpowiedniej wytrzymałości (tzw. most, który przemieszcza się po torach jezdnych). Wciągarka lub wciągnik porusza się natomiast po moście suwnicy. W razie potrzeby można do tego dodać również opcjonalne wyposażenie do realizacji konkretnych funkcji.
Z uwagi na swój sposób działania suwnice są wykorzystywane przede wszystkim do łatwiejszego, mniej pracochłonnego i bezpieczniejszego transportu towarów między stanowiskami pracy w magazynie. W praktyce jest to zatem sposób na ograniczenie wysiłku fizycznego wymaganego od zatrudnionych osób – pracownicy odpowiadają głównie za kontrolowanie całego procesu i ewentualne przygotowanie ładunków do przenoszenia. Dzięki temu kadra może skupić się na bardziej odpowiedzialnych za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy