Co fuzja C&W z DTZ zmieni na polskim rynku?

Raport

W Polsce sektor powierzchni logistycznych jest w bardzo dobrej kondycji. Wskaźnik pustostanów spadł do poziomu 5,4%, w pierwszym kwartale 2015 r. padł rekord zawartych transakcji na kwotę 149 mln euro, a inwestorzy rozpoczęli wiele projektów spekulacyjnych. Na tym tle fuzja dwóch dużych graczy na globalnym rynku dopełnia pozytywnego obrazu sytuacji.   

Spektakularny zakup 75% akcji firmy C&W za 2 mld USD przez DTZ nie został rzecz jasna wywołany sytuacją na polskim czy nawet europejskim rynku nieruchomości komercyjnych, lecz przez światowy trend popychający wielkich do takich „mariaży”, by stali się olbrzymami. Ten cel udało się osiągnąć konsorcjum inwestorów DTZ, które wykupiło od konsorcjum Exora 75% udziałów C&W. 
Jednak to DTZ jako marka zniknie z areny, a na światowym rynku doradztwa nieruchomościowego pozostanie podmiot o nazwie Cushman & Wakefield. Nie ma się jednak czemu dziwić – DTZ to część konsorcjum budowlanego UGL Ltd., z którą to częścią właśnie UGL chciało się rozstać. Tym chętniej sprzedawało ono w 2014 r. DTZ nowym inwestorom, że już wcześniej UGL miało plany, by rzucić rękawicę na rynku doradztwa nieruchomości komercyjnych takim tuzom, jak CBRE i JLL. W tym też celu do DTZ trafił Brett White, który w CBRE spędził 30 lat swojego życia zawodowego. 
Teraz, po zakupie C&W przez DTZ, nowa-stara firma ma stać się trzecim graczem na światowym rynku, co dotąd nikomu się nie udawało z powodu przepaści ziejącej pomiędzy CBRE, JLL i każdym następnym w kolejce. Roczny przychód CBRE to 9 mld USD, a JLL –
5,4 mld USD. Planowany przychód C&W...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy