Cyfrowa rewolucja – systemy ERP w chmurze

TEMAT NUMERU

Dynamiczne zmiany na rynku, rosnąca konkurencja i walka cenowa spowodowały, że obecnie managerowie nie zastanawiają się nad tym, czy zainwestować w nowoczesne rozwiązania informatyczne, ale jaki system wybrać. Dlaczego? Dobrze dobrany i skonfigurowany system klasy ERP pozwoli znacząco zredukować koszty obsługi procesów związanych z działalnością operacyjną firm. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 30–40%.

Zacznijmy od tego, czym jest system klasy ERP (Enterprise Resource Planning). W dużym skrócie jest to rozwiązanie wspomagające planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Głównym celem wdrożenia systemu ERP jest integracja procesów biznesowych organizacji, takich jak księgowość, HR, zarządzanie zapasami i zakupami, magazynem, transportem, spedycją w ujednolicony system.

Historia systemów klasy ERP sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to firma J.I.Case, producent traktorów i maszyn budowlanych, współpracowała z IBM przy opracowywaniu rozwiązania wspierającego proces planowania zapotrzebowania materiałowego (MRP – material requiremens planning). Można powiedzieć, że był to pierwszy krok do powszechnego tworzenia systemów informatycznych wspomagających procesy biznesowe firm.

Pierwsze rozwiązania informatyczne, chociaż były drogie i czasochłonne w tworzeniu, wymagały zaangażowania zespołu ekspertów do ich serwisowania, zajmowały dużo miejsca, a mimo wszystko umożliwiały firmom śledzenie zapasów i produkcji. Pomagało to producentom lepiej zarządzać zakupami surowców i dostawami produktów do fabryki, dzięki czemu mogli optymalizować procesy produkcyjne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy