Czas na magazyn

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Na rynku powierzchni magazynowych zaczyna pojawiać się coraz więcej nowych projektów. Jest to efekt m.in. licznych inwestycji infrastrukturalnych, które znacznie poprawiły dostępność wielu lokalizacji.

Z danych zawartych w przeglądzie rynku nieruchomości magazynowych  w pierwszym kwartale 2012 r. przygotowanym przez Colliers International wynika, że w pierwszych 3 miesiącach tego roku oddano do użytku 194 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie zasoby powierzchni magazynowej całego kraju szacowane są na ponad 7 mln m², a ok. 230 tys. m² magazynów jest w budowie. W pierwszych 3 miesiącach zrealizowano transakcje na prawie 400 tys. m², co stanowi nieznaczny spadek względem takiego samego okresu roku 2011. Warto też pamiętać, że dwie trzecie z tych 400 tys. m² stanowiły nowe umowy (resztę ekspansje i renegocjacje).

REKLAMA

 

Robert Dobrzycki
partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Panattoni Europe
realizacja nowych projektów
Od początku roku popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe jest na stałym, zadowalającym poziomie. Tak jak już od dłuższego czasu „kryzysowego” wciąż zachowana jest jednak atmosfera ostrożności wśród klientów i instytucji finansowych.  Obserwujemy duże zainteresowanie zagranicznej branży motoryzacyjnej lokowaniem w Polsce centrów produkcji. Spada liczba pustostanów ze względu na brak nowych powierzchni na rynku. Wiąże się z tym to, że „pełne” nieruchomości  przemysłowe/magazynowe stają się coraz bardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Kilku nowych pojawiło się na naszym rynku w ostatnim czasie.
Ostatnio ogłosiliśmy rozpoczęcie realizacji kilku nowych projektów. Są to m.in. ostatni etap rozbudowy Panattoni Park Czeladź, w ramach którego powstanie obiekt o powierzchni 10 700 m², a jego najemcą jest firma z branży elektrotechnicznej: Johnson Electric...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy