Dołącz do czytelników
Brak wyników

STRATEGIE MAGAZYNOWE

13 maja 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Czy automatyzacja robi jeszcze na kimś wrażenie? Automatyka szyta na miarę

0 98

Minęły dwa lata od wybuchu pandemii COVID-19, która diametralnie zmieniła sposób oraz tryb pracy zakładów produkcyjnych, przedsiębiorstw, magazynów oraz co za tym idzie – całych łańcuchów dostaw. Żyjemy w czasach, w których praca zdalna oraz komunikacja online nikogo nie dziwią. Cyfryzacja stała się chlebem powszednim, natomiast branża logistyczna już dawno zdążyła przyzwyczaić się do pojęć takich jak automatyka, robotyka, sztuczna inteligencja, inteligentne systemy zarządzania magazynem itp. Czy w dobie tych ciekawych czasów automatyzacja w logistyce robi jeszcze na kimkolwiek wrażenie?

Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie automatyka magazynowa nam spowszedniała. Magazyny są w coraz większym stopniu wyposażone w instalacje odciążające lub zastępujące pracę człowieka. Bardzo wielu klientów, jeszcze przed rozpoczęciem z nami projektu, ma już dosyć mocno skonkretyzowane plany dotyczące automatyzacji procesów. Wynika to po pierwsze z chęci pozostania na rynku mocno konkurencyjnymi, a po drugie – z trudności pozyskania wykwalifikowanego personelu w odpowiedniej ilości na danym terenie. Bardzo często już podczas rozpoczęcia projektu słyszymy: „To będzie projekt koncepcyjny naszego nowego magazynu. Ma to być magazyn nowoczesny, reprezentacyjny i wyposażony w optymalne technologie zapewniające wysoką wydajność procesową. Widzimy tutaj duży potencjał w automatyce, która umieściłaby go w gronie przykładów innowacyjności oraz pomogłaby nam w poradzeniu sobie z problemem pozyskania personelu. Liczymy tu na wsparcie w doborze odpowiednich technik”. Zatem jakie automatyczne techniki wybrać? Od czego zależy odpowiedni poziom automatyzacji poszczególnych procesów? Czy wybrane technologie będą efektywne zarówno kosztowo jak i jakościowo?

Od czego zacząć proces automatyzacji?

Spróbujmy cofnąć się na chwilę w czasie, zanim jeszcze doszło do rozmów o projekcie koncepcyjnym: jaki powinien być pierwszy krok właścicieli przedsiębiorstwa do wybudowania idealnego magazynu? Odpowiedzią jest strategia biznesowa, oparta na prognozach rynkowych oraz planach rozwojowych. Może ekspansja w stronę nowego rynku? Lub wprowadzanie dodatkowego kanału dystrybucji: oprócz retailu również e-commerce, a może w ogóle jeden wielki, wspólny omnichannel? A magazyn ma być jeden i obsługiwać scentralizowaną sieć dystrybucji czy może lepiej umieścić kilka magazynów regionalnych i rozproszyć taką sieć, żeby w jak najkrótszym czasie dotrzeć do klienta końcowego? Odpowiedzi na te dodatkowe pytania pozwolą na precyzyjne określenie, w jakim miejscu ma znajdować się nasz magazyn. W tym kontekście nachodzi menedżerów logistyki pierwsza myśl o automatyce. Kluczowe obszary Polski, takie jak okręg Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Katowic, już dawno zostały wyeksploatowane z dostępnego personelu operacyjnego. Każdy, nawet niewykwalifikowany pracownik, jest na wagę złota. Brak dostępności personelu, wzmożony dodatkowo przez wojnę u naszego wschodniego sąsiada, z roku na rok rosnące koszty operacyjne oraz coraz większa presja na wysoki poziom serwisu i minimalny lead time stawia potencjalne wdrożenie automatyki w nowym, bardziej dostępnym świetle. W końcu przenośniki, układnice czy roboty potrafią pracować na trzech zmianach z technicznie określoną wydajnością, zastępując tradycyjną pracę człowieka. 

Holistyczne projektowanie automatyki

Skoro działka, na której ma powstać nasz nowy obiekt, jest już wybrana, to skupmy się teraz na jego idealnym zaprojektowaniu i wróćmy do pytania: jakie technologie wybrać? Otóż wszystko zależy od precyzyjnego określenia, z jakim biznesem mamy do czynienia. Należy przeanalizować różnorodność portfolio artykułów, podzielić je na klastry rotacyjne zgodnie z przepływem materiałów oraz oszacować niezbędny poziom zapasów. Wszystkie te kluczowe dane powinny być dodatkowo opatrzone założeniami oraz wymaganiami projektowymi, które pozwolą na wstępny wybór technik logistycznych. Tylko czy docelowo wybrać technologię tradycyjną, manualną, czy może jednak zdecydować się na wdrożenie automatyki? Należałoby pochylić się nad każdym procesem magazynowym osobno: począwszy od przyjęcia, poprzez składowanie, kompletację zamówień, pakowanie, przygotowanie jednostek wysyłkowych, kończąc na wysyłce. Inwestycja w automatykę może przynieść korzyści w obszarze składowania, handlingu oraz transportu materiałów. Te trzy filary stanowią główne podpory całego procesu magazynowego end-to-end i to dla nich należy zdefiniować minimum dwa warianty koncepcji o różnorodnym stopniu zautomatyzowania. Koncepcje powinny zawierać layouty wraz z wymiarowaniem stref funkcyjnych, specyfikację zastosowanego wyposażenia, obliczoną wymaganą liczbę personelu oraz oczywiście nakłady inwestycyjne i generowane koszty. Opłacalność zastosowania określonej technologii automatycznej można określić, porównując ją z rozwiązaniem manualnym i obliczając różnicę kosztów oraz stopę zwrotu, czyli po jakim czasie oszczędności kosztów sfinansują nam poniesioną inwestycję. W idealnym świecie stopa zwrotu kosztów poniesionych podczas inwestycji w automatykę powinna wynosić max. 5–6 lat.
A teraz skoro już wiemy, jak strategicznie i procesowo zmierzyć się z automatyką, to przejdźmy do konkretnych rynkowych rozwiązań i skupmy się na omawianych trzech filarach:

  1. Składowanie ➜ systemy wysokiego składowania palet typu „Highbay” lub automatyczne magazyny dla pojemników / kuwet / kartonów typu „miniload” / „shuttle” / „AutoStore” charakteryzują się bardzo wysoką gęstością składowania. Highbay’e mogą osiągać wysokość nawet powyżej 45 m. W sytuacji, kiedy dostępność działek zlokalizowanych blisko kluczowych rynków sprzedaży jest mocno ograniczona, a ich ceny znajdują się ciągle na krzywej wznoszącej, konieczne może okazać się zwiększenie gęstości składowania, a co za tym idzie zminimalizowanie zapotrzebowania na powierzchnię poprzez lepsze wykorzystanie kubatury. A jak powszechnie wiadomo, mniejsza powierzchnia = mniejsza inwestycja. Uzysk z zakupu mniejszej działki można wówczas częściowo przeznaczyć na automatyzację.
  2. Handling – słysząc słowo „handling”, od razu widzimy oczami wyobraźni pracownika przekładającego towar z punktu A do punktu B. W magazynie nawet 70% całkowitego handlingu związanego jest z procesem uzupełnia, kompletacji i pakowania, kiedy to pracownik fizycznie dotyka produktu. Chęć wyeliminowania zbędnego tzw. double...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy