Elektryczne doładowanie

WEWNĘTRZNY TRANSPORT

Wózków widłowych o napędzie elektrycznym szybko przybywa. Zwiększone zapotrzebowanie na energię sprawia, że szczególnie ważne staje się odpowiednie zarządzanie takimi maszynami, zwłaszcza wtedy, gdy flota jest duża. A to wszystko ma związek z rodzajem stosowanych baterii, jak również z techniką ładowania.

Firmy są coraz bardziej nastawione na efektywność kosztową. Aby zapewnić ciągłą pracę wózków elektrycznych, a od tego zależy ich efektywność, niezbędna jest zwłaszcza sprawna wymiana baterii rozładowanych na naładowane. To wymaga odpowiedniej infrastruktury, na którą składają się zarówno pomieszczenia do ładowania baterii, jak i urządzenia do ich wymiany. Na efektywność kosztowną mają wpływ również ograniczenia, jakie stwarza dotychczasowe źródła energii – akumulatory kwasowe. Rezultatem zastosowania nieodpowiednich rozwiązań mogą być częste przerwy w pracy, a to właśnie zapewnienie ciągłości pracy i minimalizacja przestojów stają się kwestiami o kluczowym znaczeniu. Analiza kosztów w dłuższej perspektywie wskazuje przewagi, jakie można uzyskać dzięki wózkom widłowym z technologią litowo-jonową. To nie tylko mniejsze zużycie energii, ale także optymalizacja czasu pracy. 

 

Li-ion nie dla wózków pracujących 24/7


Zastosowanie baterii w technologii li-ion jest możliwe niemal w każdym rodzaju wózka. Począwszy od wózków paletowych, poprzez wózki czołowe, a na wózkach VNA kończąc. Najważniejsze jest jednak określenie warunków, w jakich wózek będzie pracował, żeby można było dokonać najlepszego wyboru typu baterii. W wózkach, które pracują 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, nie powinno się stosować baterii w technologii li-ion, ponieważ nie gwarantuje ona pracy ciągłej. Oczywiście kwestią umowną jest to, kiedy aplikacja pracy wózka jest faktyczną pracą ciągłą, a kiedy liczba przerw pozwala na efektywne doładowanie baterii. W wózkach, które pracują w trybie pozwal...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy