Igranie z ogniem

Bezpieczeństwo

Zarówno obiekty magazynowe, jak i składowane w nich produkty narażone są na negatywny wpływ żywiołów, z którymi mamy do czynienia. Jednym z nich jest ogień. Podstawowe regulacje prawne w zakresie ochrony przeciwpożarowej określają Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późniejszymi zmianami). 

Ustawa nakłada na korzystających ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu obowiązek zabezpieczenia ich przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem. Można zatem oczekiwać, że każdy obiekt budowlany będzie gwarantował odpowiednie zabezpieczenie pożarowe. O ich bezpieczeństwie pożarowym stanowi zespół cech związanych z:
 usytuowaniem tegoż obiektu,
 zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi,
 materiałami i elementami użytymi do budowy,
 wyposażeniem obiektu w środki techniczne wpływające na ograniczenie możliwości powstania pożaru, jego rozwój i skutki.
Wszystkie te cechy powinny zostać wzięte pod uwagę już na etapie tworzenia magazynu. Budynki, a do takich zalicza się budynki magazynowe i urządzenia z nim związane, powinny być zaprojektowane i wykonane tak, aby zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690, z późniejszymi zmianami), zapewniały w razie pożaru:
 nośność konstrukcji przez czas wynikający z wymaganej klasy odporności ogniowej,
 ograniczenie rozprzestrzeniania się:
— ognia i dymu w budynku,
— pożaru na sąsiednie budynki,
 możliwość ewakuacji osób znajdujących się wewnątrz,
 jak również uwzględniający bezpieczeństwo ekip ratowniczych.
Mając na uwadze powyższe wymagania i znając cechy charakteryzujące właściwości materiałów oraz elementów...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy