Dołącz do czytelników
Brak wyników

OPAKOWANIE I OZNAKOWANIE TOWARU

13 maja 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Jak zapakować niestandardowe towary? Automatyzacja pakowania w przemyśle meblowym

0 57

Dobrze zorganizowane procesy pakowania mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie zakładów produkcyjnych, centrów logistycznych czy sklepów. Dobranie właściwego opakowania może zoptymalizować biznes i przenieść go na wyższy poziom.

Wiele branż charakteryzuje się specyficznymi potrzebami, które wymagają indywidualnego podejścia do procesów pakowania. Wiedza na temat dostępnych na rynku rozwiązań do automatyzacji, a następnie wkomponowanie ich w linie produkcyjne i sprawne wdrożenie, wpływają na efektywność i konkurencyjność całego biznesu.
Opakowania do mebli wymagają niestandardowego podejścia. W firmie Meble Wójcik w Elblągu zostały zainstalowane linie do automatycznego kompletowania i pakowania okuć meblowych, na które składa się osiem maszyn licząco-pakujących, w tym 45 bębnów. Aktualnie z linii produkcyjnych w trzech zakładach zjeżdża ponad 140 tys. paczek meblowych tygodniowo. Warto pamiętać, że produkty z zakładów Meble Wójcik, poza Polską, trafiają na ponad 20, głównie europejskich rynków, m.in. do: Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Czech. Bez automatyzacji pakowania i sprawnych procesów produkcyjno-logistycznych taka ekspansja byłaby trudna. Dzięki automatyzacji pakowania i dobrze zorganizowanej produkcji firma znacznie poprawiła swoją pozycję w rankingu dostawców mebli.

Uniwersalność 

Branże, które korzystają z rozwiązań pakujących, są bardzo różnorodne. Niektóre produkty charakteryzują się nietypowymi kształtami, które utrudniają pakowanie, np. wiązki kabli czy elementy zahaczające się o siebie. Gdzie indziej, np. w branżach elektronicznej, elektrotechnicznej czy ogrodniczej, wyzwanie stanowi spakowanie elementów o wielkości od 0,5 do 8 mm, takich jak komponenty elektroniczne, śrubki, nakrętki czy nasiona, zbyt drobnych, by je uchwycić. W innych sektorach natomiast kluczowe jest estetyczne i bezpieczne spakowanie kosmetyków, np. kulek do kąpieli, tubek z kremami czy farmaceutyków. 
W sytuacjach, gdy trzeba spakować produkty duże, o skomplikowanych kształtach, tj. odzież czy elementy giętkie lub też całe zestawy, sprawdzą się masz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy