Dołącz do czytelników
Brak wyników

OPAKOWANIE I OZNAKOWANIE TOWARU

13 maja 2022

NR 2 (Kwiecień 2022)

Jakie korzyści daje automatyczna identyfikacja? Przyszłość należy do RFID

0 70

Automatyczna identyfikacja kojarzona jest głównie z pozyskiwaniem danych do systemów komputerowych przy wykorzystaniu kodów kreskowych. Jednak obejmuje też rozwiązania oparte na technologii RFID i systemach wizyjnych. Stanowi ułatwienie w procesach planowania, realizowania oraz kontrolowania sprawnego przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych, a więc – w logistyce.

Korzyści z automatycznej identyfikacji jest tak wiele, jak wiele jest celów jej stosowania. Przede wszystkim systemy tego typu ułatwiają utrzymanie nad wszystkim kontroli. Nie musimy na bieżąco kontrolować stanów magazynowych, gdyż w systemie mamy podgląd do wszystkich danych na temat ilości czy lokalizacji konkretnego produktu. Ograniczamy też ryzyko kradzieży lub zagubienia produktów czy przesyłek. Automatyczna identyfikacja coraz śmielej wkracza na rynek, przynosząc korzyści nie tylko w przemyśle, ale też w branży kurierskiej czy w działalności takich podmiotów, jak biblioteka czy instytucje.
– Automatyczna identyfikacja w magazynie czy hali produkcyjnej ułatwia wiele procesów. Z tym ułatwieniem wiąże się oszczędność czasu, który pracownicy mogą przeznaczyć na ważniejsze czynności niż przeszukiwanie magazynu w celu odnalezienie paczki czy innego towaru. Znacznie ograniczona zostaje też liczba pomyłek w kompletacji, gdyż z wielu procesów wyeliminowany zostaje udział człowieka, który jest ich głównym sprawcą – mówi Marek Gaweł, produkt manager w zakresie urządzeń automatycznej identyfikacji w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft.
Już teraz widać, że wszelkie procesy realizowane w magazynach czy halach produkcyjnych nastawione są na automatyzację. W najbliższych latach z całą pewnością trend ten będzie przybierał na sile, przy czym automatyzacja nie będzie sprowadzała się do ułatwienia pracy ludziom pracującym w tym miejscach, ale do ich zastąpienia. Coraz popularniejsze stają się tzw. roboty mobilne, czyli urządzenia zdolne do przenoszenia ładunków z punktu A do punktu B. Zintegrowanie ich z systemami automatycznej identyfikacji może sprawić, że cały proces kompletacji towaru będą w stanie wykonać za nas roboty.
Zdaniem Marka Gawła, automatyczna identyfikacja będzie podążała także w kierunku udoskonalania jakości. Mowa tutaj o zaawansowanych rozwiązaniach, w których systemy identyfikacji połączone będą z czujnikami temperatury, wstrząsów czy wilgotności. Dzięki temu, że system na bieżąco będzie dostarczał tego typu informacje, w większej mierze możliwe będzie zapewnienie produktom właściwych warunków transportu czy przechowywania, a te są przecież kluczowe dla jakości produktów.

RFID, kody kreskowe czy kody QR 

Każda firma, która nosi się z zamiarem wdrożenia u siebie automatycznej identyfikacji, stoi przed wyborem jednego z trzech rozwiązań – kodów kreskowych, kodów QR i rozwiązań opartych na technologii RFID. 
Kody kreskowe znane się od lat 70. ubiegłego wieku i wciąż obecne na każdym kroku. To nic innego jak unikalny kod przypisany do danego produktu, powstały przez kombinację jasnych i ciemnych kresek. Niewątpliwą zaletą kodów kreskowych jest niska cena. Pojedyncza naklejka z kodem to koszt rzędu niecałego grosza. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że uszkodzona lub niewłaściwie naklejona na produkcie (np. pomarszczona) będzie zupełnie bezużyteczna, gdyż czytnik kodów kreskowych nie będzie w stanie jej odczytać. Z tego powodu kody kreskowe to rozwiązanie polecane tam, gdzie opakowanie z kodem nie jest narażone na zniszczenie. Co istotne, informacji zapisanych w kodzie kreskowym nie można modyfikować, a sama ilość danych, jakie można w ten sposób przechowywać, jest niewielka w porównaniu do alternatywnych rozwiązań.
Kod QR to skrót od „Quick Response”. Jak sama nazwa wskazuje, nastawiony jest na szybki odczyt i już pod tym względem wypada lepiej niż tradycyjny kod kreskowy. Ma od niego jednak znacznie więcej zalet. Po pierwsze, nawet jeśli zostanie uszkodzony w 30%, nadal będzie możliwy do odczytania. Po drugie – zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i umożliwia zakodowanie znacznie większej ilości danych niż tradycyjne kody kreskowe.
Automatyczna identyfikacja oparta na technologii RFID to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie, gdyż pozwala na pełną automatyzację przestrzeni magazynowej. Połączenie jej z mobilnymi robotami pozwala na zupełne wyeliminowanie udziału człowieka choćby z takich procesów jak kompletacja. Uproszczone zostają również procesy przyjęć czy wydań towaru – wystarczy, że towar przejdzie przez bramkę RFID, aby wszystkie znaczniki zostały sczytane automatycznie.
Technologia RFID zapewnia możliwość zdalnej identyfikacji produktów. Oznacza to, że nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie i skanowanie tagu, gdyż skaner do odczytu danych nie wymaga jego bezpośredniej widoczności – wystarczy, że będzie znajdował się w określonej odległości od tagu. Co więcej, podczas gdy sczytanie jednego kodu kreskowego może zająć nawet kilkanaście sekund, w RFID mamy możliwość skanowania nawet 500 tagów w ciągu jednej sekundy. Nie ma też znaczenia, czy opakowanie z produktem ulegnie zabrudzeniu ani czy będzie znajdowało się w odpowiednio doświetlonym pomieszczeniu – odczyt znacznika RFID zawsze będzie możliwy, gdyż oparty jest na falach radiowych, a nie jak w przypadku kodów kreskowych i QR – na odbijaniu wiązki światła skanera. Tagi RFID mogą posłużyć nawet 10 lat, a w tym czasie mamy możliwość wielokrotnego modyfikowania zapisanych w nich danych. Również ilość danych, jakie tagi są w stanie przechować, jest nieporównywalnie większa niż w przypadku kodów kreskowych i QR. Wszystko to sprawia, że automatyczna identyfikacja oparta na technologii RFID jest rozwiązaniem najchętniej wybieranym przez duże magazyny, centra logistyczne czy rozbudowane zakłady produkcyjne.

Nowości sprzętowe

Do sprawnego korzystania z dobrodziejstw technologii niezbędne są urządzenia. Nieustanny rozwój w świecie automatycznej identyfikacji oraz zwiększające się zapotrzebowanie na nowoczesne technologie powodują, że na rynku regularnie pojawiają się innowacyjne rozwiązania.
– Możemy zaobserwować prawdziwy urodzaj wśród produktów wyposażonych w moduły skanujące. Do dyspozycji mamy kolektory i terminale danych, mikrokioski, tablety i czytniki kodów. Choć urządzenia z klasycznymi, analogowymi przyciskami nie odchodzą i raczej nie odejdą do lamusa, zauważyć można równoległy nurt miniaturyzacji sprzętu oraz poprawę jakości i czułości ekranów dotykowych. Mowa tutaj o komputerach mobilnych z funkcją skanowania. Dążąc do jak największej wygody użytkownika, coraz mocniejsze podzespoły umieszczane są w coraz mniejszych konstrukcjach. Terminale wyglądem i rozmiarem upodabniają się do telefonów konsumenckich. Przykładem mogą być najnowsze modele Newland MT90 Orca Pro oraz Zebra TC52ax. Zgrabne obudowy i jednocześnie mocne, 8-rdzeniowe procesory to ich znaki rozpoznawcze – wylicza Ewa Kwaśnik, specjalista ds. marketingu w Koncept-L.
Ważną kwestią pozostaje także wytrzymałość sprzętu. Środowiska przemysłowe, logistyczne czy też magazynowe narzucają wysokie wymagania pod względem ochrony przed ekstremalnymi warunkami. Odporność na wodę, zapylenie i upadki na twarde podłoże, potwierdzone certyfikatem oraz licznymi testami, stają się standardem. Chcąc sprostać rynkowym potrzebom, producenci w swoich rozwiązaniach stawiają na jakościowe materiały i trwałe konstrukcje, tak jak w przypadku serii wytrzymałych tabletów L10 od Zebry oraz modelu NQuire 800 III Opah od firmy Newland. Kategoria ręcznych czytników przemysłowych także nie pozostaje w tyle. Udoskonalenia związane z szybkością i poprawnością odczytu kodów, nawet tych ubrudzonych, uszkodzonych lub słabej jakości mają zagwarantować poprawę wydajności w industrialnym środowisku. Te funkcjonalności znajdziemy w urządzeniach Argoxa AI-6820 oraz AI-6821.
Podążając za trendem automatyzacji procesów, warto wspomnieć o rosnącym zainteresowaniu technologią RFID. Spadające koszty instalacji i produkcji materiałów eksploatacyjnych sprawiają, że grupa przedsiębiorców decydująca się na jej zastosowanie stale się powiększa. Manualny odczyt tysięcy kodów kreskowych z produktów może być bardzo czasochłonny, tak samo jak zidentyfikowanie pojedynczego egzemplarza pośród takiej ilości artykułów. Dlatego też coraz częściej obserwuje się znakowanie za pomocą tagów, w postaci zawieszek lub etykiet. Istotną sprawą pozostaje ich tworzenie i zaopatrzenie się w niezbędne do tego narzędzia.
– Ostatnimi czasy mocno rozwinął się sektor urządzeń wyposażonych w kodery chipów RFID. Nowościami w branży godnymi uwagi są drukarki Sato CL4NX oraz Zebra ZT600. Oprócz produktów służących do generowania znaczników pojawia się także nowy sprzęt do ich odczytu. Ciekawą opcją w tej kategorii są urządzenia mobilne, takie jak Zebra MC3330xR lub CipherLab 1862 GUN, pracujące w standardzie UHF. Czytniki te gwarantują daleki zasięg skanowania oraz dają użytkownikowi możliwość przemieszczania się. Zbiorcze przechwytywanie danych to znacznie ułatwienie, redukujące czas poświęcony na przyjmowanie, wydawanie lub kontrolę towaru, dlatego też ta metoda stale zyskuje na popularności – przekonuje Ewa Kwaśnik.
Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt, wylicza rozwiązania RFID, które są nowościami na rynku, a którymi warto zainteresować się, aby wzmocnić pozycję swojej firmy. Według niego należą tu m.in.:
Komputer mobilny MC3300ax, który jest ulepszoną wersja modelu MC3300x, dzięki swoim rozbudowanym funkcjom podnosi produktywność pracowników na jeszcze wyższy poziom. Poręczny kształt oraz połączenie klawiatury z dotykowym ekranem gwarantują dostosowanie do obecnych potrzeb klienta, a użyta technologia Wi-Fi zapewnia niezrównaną wydajność łączności.
Komputer dotykowy TC57ax bazujący na cieszącej się popularnością i uznaniem serii TC51/TC56, który rozbudowany jest o nowe, bardziej zaawansowane funkcje. Choć rozmiarem przypomina smartfona, to na tym podobieństwa pomiędzy nimi się kończą. Komputer wyposażony jest w najważniejsze funkcje biznesowe, dzięki którym można maksymalnie zwiększyć wydajność pracowników, a dodatkowo skrócić czas realizacji operacji. 
Uchwyty skanujące RFID RFD 40 UHF Premium i Premium Plus to udoskonalone wersje standardowego uchwytu skanującego, które zapewniają jeszcze szybszą i wydajniejszą pracę. Cechą wyróżniającą te urządzenia jest wbudowany moduł Wi-Fi 6, który zapewnia bezprzewodowe zarządzanie dostępnym sprzętem....

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy