Kompaktowa powierzchnia magazynowa

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Segment SBU (Small Business Units) w Polsce przez wiele lat istniał w cieniu magazynów typu big box. Jednak format ten zawsze wykazywał duży potencjał, który coraz częściej dostrzegają także najwięksi gracze rynkowi. Szeroka analiza rozwoju i dostępności tego formatu obiektów w kraju została przeprowadzona przez firmę doradczą Colliers, a jej wyniki opublikowane w niedawno wydanym raporcie. Dla kogo format SBU jest atrakcyjny? Jakie są potrzeby najemców w kontekście lokalizacji, specyfikacji technicznej czy warunków najmu tego typu obiektów?

Jak sama nazwa wskazuje, obiekty typu SBU składają się z małych modułów biznesowych, dających dużą elastyczność. Na polskim rynku magazynowym tego typu projekty pojawiły się w drugiej połowie lat 90. – najpierw w Warszawie, a po 2004 r. także w innych lokalizacjach.
– Przez długi czas magazyn typu SBU definiowano przez pryzmat powierzchni – jako moduł o wielkości 500–600 m², znajdujący się w dedykowanym tej formule budynku lub w ramach większych kompleksów magazynowych. Obecnie SBU określa głównie zestaw cech oraz możliwych funkcji, jakie może pełnić – mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers.

 

 

 


– SBU to powierzchnia zlokalizowana na obrzeżach lub w pobliżu miast, a...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy